48 yıl sonra tekrar görülen Anadolu parsı bu türlü tespit edilmiş

Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar (DKMP) Genel Müdürü İsmail Üzmez, kuşağı tükendiği zannedilen ve 48 yıl sonra tekrar görülen Anadolu parsının, ayak izi ve tüyünden tespit edildiğini ve o alanlara kurulan fotokapanlara da 18’inci günde yansıdığını söyledi. 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Anadolu parsının 1974’ten sonra Türkiye’de birinci kere görüldüğünü açıklayarak, fotokapan imajlarını paylaşmıştı.

“18. GÜNDE İMAJA GİRDİ”

DKMP Genel Müdürü İsmail Üzmez, Türkiye’de 48 yıl sonra tekrar görülen ve jenerasyonu tükendiği sanılan Anadolu parsının nasıl tespit edildiğini anlattı:

“Uzman arkadaşlar, evvel ayak izi ve tüyünü tespit etti. ‘Burada bir ayak izi var, enteresandır, bu kurt, çakal, tilki değil’ dediler. Ondan sonra fotokapanlarımızı döşedik. Fotokapanlarımızı ağ üzere ördük, tüyünün, ayak izinin geçtiği yerlere bunları yerleştirince, hayvan 18’inci gün imaja girdi.”

“Çok değişik bir şey söyleyeyim, biz oraya bir but astık. Muhtemelen insan kokusunu aldığı için, hayvan oradan geçti. Tahminen açtı, ancak üstünde asılı buta bakıp dönmedi bile. Yabani hayvan insanlardan olabildiğince uzak duruyor. Aslında bu halde yaşayabiliyor.”

“Biz bunu bilimsel araştırmalar ile tespit ettik. Bununla ilgili Avrupa bize ilgi duydu, çalışma teklifi getirdi. Biz ‘kendimiz çalışacağız, kendimiz göreceğiz’ dedik. Sadece burayla ilgilenen bir takım kurduk. Hatta karavan aldık. Kaçak avcıların geçeceği yerlere karavan koyduk. Orada da takımlarımız nöbette.”

“BAYILTMA RİSKİNE GİRMİYORUZ”

“Bu ortada 1 tane değil, şu anda 4 tane takip ediyoruz. Anadolu parsı, aslan üzere sürü halinde yaşamaz. Anadolu parsı üreyeceği vakit 1 ay dişisi ile durur, sonra ayrılır. Bizim yakından takip ettiğimiz leoparların 2’si erkek. Sürü halinde yaşamadığı için toplumsal bir hayvan değil.”

“Biz yalnızca fotokapanlar ile takip ediyoruz. Tahminen GPS takıp uydudan da takip edebiliriz; lakin az ve sayısı az olduğu için biz onları bayıltma riskine girmiyoruz. GPS takacak düzeye gelirsek bilim insanları ile bunu yapacağız. Buna nazaran fotokapan kurup, nerede çiftleşti, nerede yavrusu var, bunları da takip edeceğiz. Daha hayvanı bulur bulmaz, uyuşturup, uyutup GPS takmaya kalkarsanız elinizdeki en kıymetli tipi yok etme ihtimaliniz var. Bilim insanlarının fikri doğrultusunda hareket ediyoruz.”

“SAVCI MÜSAADESİ İLE KAPINIZI ÇALARIZ”

Üzmez, endemik çeşitlere ziyan verilmemesi istikametinde davet da yaptı:

“Buradan vatandaşlarımıza duyuru yapmak istiyorum, biz olmasak bile sizin görmediğiniz, bilmediğiniz yerde fotokapanlarımız var. Siz oradan geçtikten iki gün sonra savcı müsaadesi ile kapınızı çalarız. Siz kaçak ve yanlış bir süreç yaptıysanız sizi adliyeye teslim ederiz. Türkiye’nin ender tipleri olan, hepimizin el birliği ile muhafazası gereken bu hayvanlara gözümüz üzere bakalım, dokunmayalım, yanlış yapmayalım. Biz de fotokapanlar ile hatta birtakım bölgelerde o kadar sık fotokapan kuruyoruz ki siz 10 kilometre gitseniz, biz sizin ardınıza dönüp baktığınızı bile tespit edebiliyoruz.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.