ABD, 5 örgütü terör listesinden çıkardı

ABD Dışişlerinden yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, bugün Göç ve Vatandaşlık Yasası (INA) kapsamında 5 örgütün FTO tanımlamasını iptal ettiğini duyurdu. Bunlar: Bask Anavatanı ve Özgürlüğü, Aum Şinrikyo, Kudüs Bölgesi Mücahidin Şura Kurulu, Kahane Chai ve Cama’a al-Islamiyye.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, kolluk kuvvetlerine bilgi bağlamında dayanak vermek ve dondurulan varlıkların hala bu kümeler ortasında etkin olan bireylere özgür bırakılmaması için bu örgütlerin mensuplarının “Özel Global Terörist” tanımlamalarının kalacağına dikkati çekildi.

Açıklamada ayrıyeten, “Bu beş örgütün Yabancı Terör Örgütü tanımlamalarının iptaline ek olarak, Dışişleri Bakanlığı ayrıyeten 13224 sayılı Kararname uyarınca ölen 6 kişiyi de Özel Yabancı Terörist listesinden çıkardı: Bunlar, Abu al-Vardah, Mohad Mualim, Farah Muhamed Şirdon, Musa Abu Davud, Aliashab Kebekov ve İbrahim el-Rubayş.” tabirleri kullanıldı.

Bask Anavatanı ve Özgürlüğü örgütünün İspanya’nın Bask bölgesinde faaliyet gösterdiği bilinirken, Aum Şinrikyo Japon milliyetçisi, Kahane Chai ise radikal bir Yahudi örgüt olarak tanınıyor. Kudüs Bölgesi Mücahidin Şura Kurulu Gazze’de, Cama’a al-Islamiyye ise Mısır’da faaliyet gösteriyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.