ABD cinnet geçiriyor: 3 günde 30 kişi silahla öldürüldü

Sivil silahlanmanın en yüksek olduğu ülke ABD’de yaşanan silahlı hücumlara her gün bir yenisi ekleniyor. Teksas eyaletinde 19’u ilkokul öğrencisi toplam 21 kişinin hayatını kaybettiği trajik okul saldırısının acısı şimdi tazeyken, kelam konusu ataktan sonraki birkaç gün içinde, ülke çapında silahlı şiddet nedeniyle 30’dan fazla kişi hayatını yitirdi. Sırf Philadelphia kentinde 13 kişi olmak üzere Amerika’da düzinelerce kurban, ülkenin dört bir yanına yayılan silahlı şiddetin kurbanı oldu. Hafta sonu 37 yaşındaki Gerald Parks ve 9 yaşındaki oğlu Jamel, yemekten dönerken otomobillerinde vurularak öldürüldü. Chicago’da hafta sonu en az altı kişinin öldüğü ve 34 kişinin yaralandığı bildirildi. Evvelki gün meydana gelen öbür bir olayda da açık havada düzenlenen partiye ateş açılması sonucu iki bayan hayatını kaybetti, 14 yaşındaki bir çocuk yaralandı. Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde ise dört kişi silahlı hücumda hayatını yitirdi. Ayrıyeten Brooklyn, Tampa, Memphis, Fresno ve Atlanta üzere kentlerde de silahlı taarruzlar sonucu vefatlar olduğu kaydedildi.

GEBE BAYANA KURŞUN YAĞDIRDILAR

Öte yandan ABD polisinin siyahilere yönelik ırkçı tavırları ve çok güç kullanımı da bitmek bilmiyor. Kansas City polisinin, çalıntı bir aracı ararken siyahi gebe bayana 5 sefer ateş ettiği bildirildi. Lokal medyanın haberlerine nazaran, geçen cuma günü araba hırsızlığı ihbarı alan iki polis, kentteki bir alışveriş merkezinin otoparkında kelam konusu çalıntı arabası teşhis etti. Polisler arabaya yaklaşırken, araçtaki 26 yaşındaki gebe siyahi bayan Leonna Hale, ellerini havaya kaldırarak silahsız olduğunu gösterdi. Olay anını görüntüleyen bir görgü şahidi, bayanın elleri havada olmasına karşın 5 defa vurulduğunu ve daha sonra da yerde kanlar içerisinde yatarken kelepçelendiğini belirtti. Yaralanan siyahi bayan hastaneye kaldırıldı.

Kanada’da tabanca almak yasaklanacak

Kanada hükümeti, ferdî silahlanmaya karşı şimdiye kadarki en sert adımlardan birisini atmaya hazırlanıyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, tabanca alıp satmayı büsbütün yasaklayacak bir yasa hazırladıklarını açıkladı. Yasa, mevcut tabanca ruhsatlarının birden teğe iptal edilmesini öngörmese de, satın almayı yasa dışı hale getirecek. Konut içi şiddet kaydı bulunanların silah ruhsatları da maddeyle birlikte ellerinden alınacak. Trudeau’nun yasa teklifi, ABD’nin Texas eyaletindeki bir ilkokulda düzenlenen silahlı hücumda 21 kişinin hayatını kaybetmesinin akabinde geldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.