Alman ordusunun cephanesi yok

Almanya Genelkurmay Lideri Orgeneral Eberhard Zorn, ordunun stoklarında çok az mühimmatın bulunduğunu ve mühimmat depolarını tekrar doldurmak için 20 milyar euroya muhtaçlık duyduklarını açıkladı.

Zorn, Bild gazetesine verdiği röportajda, Almanya Kara Kuvvetleri Kumandanı Korgeneral Alfons Mais’in yaklaşık 3 ay evvel “Kara Kuvvetleri az çok çıplak ayakta duruyor” halindeki tabirinin hatırlatılması üzerine Alman ordusunun durumuna ait açıklamalarda bulundu. General Mais’in birkaç yılda biriktirilen eksiklikleri kısa biçimde özetlediğini belirten Zorn, “Bir örnek şudur: Çok az mühimmatımız var, bu mevzuda katı tasarruf edildi. Artık yalnızca mühimmat depolarımızı doldurmak için yaklaşık 20 milyar euroya muhtaçlığımız var” tabirlerini kullandı.

Eğitim sorunu had safhada

Alman ordusunda Kovid-19 salgını nedeniyle önemli eğitim açığının da olduğuna dikkati çeken Zorn, “Kovid-19 krizinde 2 yıl boyunca salgında yardımda bulunduk. Herkes bunu harikulâde buldu lakin bu, bilhassa kara kuvvetlerinde NATO yükümlülüklerinin dışında kalanlara hudutlu ölçüde eğitim verebilmemize yol açtı.” değerlendirmesinde bulundu.

Zorn, bunun askerlerin taktik iş birliği konusunda gereğince eğitim alamadığı manasına geldiğini vurgulayarak, “Bu açığı kapatmak 1,5 yıl alacak” dedi. Alman ordusunun birebir vakitte bâtın Neonazi yapılanmalarla çaba ettiği de biliniyor. Alman ordusuna 100 milyar euroluk bir paket sağlanmasının planlandığının hatırlatılması üzerine Zorn, “Evet fakat bu ölçü, tesadüfen ortaya çıkmadı. Seçimden sonra Alman ordusunun kıymetli NATO ihtiyaçlarını karşılamak için yatırım ve modernize gereksinimini hesapladık. Bunun sonucu 100 milyar euro oldu” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.