Araba alacaklar dikkat; Fiyatlara yüzde 25 artırım geliyor!

Artan fiyatlar sebebiyle piyasada ikinci el araç bulmakta zorlanıldığını söyleyen bölüm temsilcileri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ikinci el araba alacaklara kıymetli ihtarlarda bulundu.

Türkiye’de sıfır araba fiyatlarındaki artış talebi ikinci ele kaydırırken, ikinci el piyasasında da hareketlilik dikkat çekiyor. Sıfır araç üretim ve tedariğindeki sıkıntılardan ötürü ikinci el araca talebin arttığını söyleyen Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, “Şu an piyasada araç bulmakta zorlanıyoruz. Tedarik zahmetinin baş göstermesi ve talebin ikinci ele kaymasıyla fiyatlarda yapay bir artış meydana gelmişti. Çip krizi ve Rusya’dan tedarik edilen birtakım gaz ve madenlerin savaş nedeniyle temin edilemeyişiyle fiyatlar tırmanırken, beklenen toparlanma ve olağana dönüş de şimdi olmadı” dedi.

‘İKİNCİ EL ARAÇLARI STOK YAPIYORLAR”

Üretimde yaşanan aksamaların yanı sıra piyasa istikrarını bozan farklı etmenlerin de fiyatların artmasına sebep olduğunu söyleyen Erkoç, “Bazı yabancı menşeili firmalar, internet siteleri satın alarak Türkiye pazarına giriyor. Piyasadan ikinci el araçları toplayarak stok yapıyor, otoparklarda bekletiyor. Bu mevzuda üyelerimizden sık sık şikâyet alıyoruz. Bunun yanı sıra ikinci el arabanın kârlı bir yatırım aracı olarak görülmesiyle bu işin ticaretine soyunmuş, meslekle ilgisi olmayan al-sat yapan bireyler var. Fiyatların süratli yükselişini lehine çevirerek bir yarar kapısı oluşturmak istiyorlar. Bunlar da fiyatlarda yapay artışa neden oluyor” diye konuştu.

‘FİYATLAR YÜZDE 25 ARTACAK’

Milliyet’ten Betül Topraklı’nın haberine nazaran, orta segment ikinci el bir aracın şu anda 300-350 bin TL aralığında olduğunu belirten Erkoç, “Bundan sonra da fiyatlar yüzde 25 oranında artacak. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlarımıza, fiyat artışının devam edeceğini öngördüğümüz için bir an evvel araç almalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıyeten araç alırken de rastgele bir badire ya da dolandırıcılık yaşamamaları için yetki evrakı olan kurumsal firmaları ve yapıları tercih etmeleri gerektiğini söylüyoruz” tabirlerini kullandı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.