Araç sahipleri dikkat: Akaryakıta indirim geliyor

Brent petrol fiyatlarındaki değişikliklerle birlikte akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanmalar sürüyor.

Yarından itibaren akaryakıt kümesinde 83 kuruş indirim beklenirken, motorin kümesinde ise 76 kuruş fiyat artışı bekleniyor.

MOTORİN ARTIRIMLARI İPTAL EDİLMİŞTİ

Motorin kümesinde dün yapılması planlanan 1 lira 26 kuruşluk artırım, Brent petrol fiyatlarının gerilemesiyle iptal edilmişti.

Sektör kaynaklarından alınan son bilgilere nazaran, motorine bu gece yarısı gelecek olan 79 kuruşluk artırım da iptal edildi.

Motorine 2 günde gelmesi beklenen fakat pompaya yansıtılmayan artırım fiyatı 2.05 lira oldu.

BRENT PETROLÜN VARİL FİYATI 93,27 DOLAR

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 93,27 dolardan süreç görüyor.

Dün 95,95 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,34 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.38 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,01 artarak 93,27 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 87,47 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki artışta, ABD’nin petrol ve akaryakıt stoklarında beklenenden fazla düşüş gerçekleşmesi tesirli oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık 448 bin varil düşüş kestirim edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 117 bin varil azalacağı istikametinde.

Uzmanlar, ABD akaryakıt stoklarında arka arda ikinci kere haftalık düşüş yaşanmasının petrol talebinin güçlü devam ettiğinin göstergesi olduğu görüşünde. ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi petrol stok bilgileri bugün açıklanacak.

Öte yandan, yatırımcılar İran nükleer mutabakatını canlandırmak için müzakerelerdeki gelişmeleri takip ediyor. Avrupa Birliği’nin İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasına yönelik teklifinin kabul edilmesi durumunda piyasaya daha fazla petrol girebileceği öngörülüyor.

Brent petrolde teknik olarak 93,02 ile 92,34 dolar aralığının direnç, 93,93 ile 94,38 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: DÜNYA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.