Avrupa’da gurur gecesi! Ülke puanı sıralamasında Yunanistan’ı geçtik…

Avrupa’da haftayı çok âlâ sonuçlarla tamamlayan Türkiye bu hafta, Trabzonspor, Sivasspor ve Başakşehir’le 400’er, Fenerbahçe’yle de 200 puan kazandı. Toplamda kazanılan 1400 puanla Yunanistan’ı geride bırakarak ülke puanı sıramasında 19. sıraya yerleştik.

UEFA Ülke Katsayı Sıralaması’nda Türkiye, Avrupa’daki temsilcilerimizin oynadığı maçların akabinde sıralamada bir basamak yükseldi. Avrupa Ligi’nde Trabzonspor , Kızılyıldız’ı 2-1 mağlup ederek 400 paun alırken Fenerbahçe , deplasmanda Rennes ile 2-2 berabere kaldı ve 200 puan kazandırdı. Konferans Ligi’nde de Başakşehir, Fiorentina’yı 3-0’la geçerek tıpkı Trabzonspor üzere 400 puanı kaptı. Kupa 3’teki öteki grubumuz Sivasspor ise Cluj deplasmanından galibiyetle dönerek 400 puan aldı.

Türkiye, Avrupa’da 3 galibiyet, 1 beraberlikle 1.400 puan elde ederek, bu hafta Belçika ile birlikte en çok puan toplayan ülke oldu. Bu sonuç ile 1 basamak yükselerek, Yunanistan’ı geçtik ve 19. sıraya çıktık.

UEFA ülke puanı sıralamasında Danimarka, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan üzere ülkeler ile yarış halinde olan Türkiye geçen dönemi, katılan kadro sayısını 1 grup azaltan, 15. sıranın altında kalarak 20. sırada tamamladı.

5 YERİNE 4 GRUP GİDECEK

UEFA ülke puanında 15. sırada yer alan ülke, 2 ekibi Şampiyonlar Ligi’ne ön eleme ile gönderebilecek. Başka 3 ekip ise 1’i Avrupa Ligi’ne 2’si ise Konferans Ligi’ne gidecek. Birinci 15’in altında kalan Türkiye, gelecek dönem 5 grup yerine 4 ekip ile Avrupa’ya gidecek. 3 kadro Konferans Ligi’ne giderken, Şampiyon olan kadro ise Şampiyonlar Ligi’nde 4 tane eleme oynayacak.

EN FAZLA KATKI BAŞAKŞEHİR’DEN

Emre Belözoğlu idaresindeki Medipol Başakşehir bu dönem UEFA tertiplerinde çaba eden Türk kadroları içerisinde UEFA Ülke Puanı’na en yüksek katkıyı veren kadro oldu. Turuncu-lacivertliler 9.0 katkı puanıyla dorukta yer aldı. Başakşehir’i 7.0 ile Fenerbahçe, 3.0 ile Sivasspor takip etti. Trabzonspor ve Konyaspor 2.5 puanlık katkı verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.