Avrupa’da ‘iğneli saldırı’ kabusu

Yaz aylarının gelmesiyle Avrupa’da ve bilhassa Fransa’da gece kulüplerinde ve konserlerde yaşanan iğneli akınlar paniğe yol açarken yetkililer de hücumların maksadını anlamaya çalışıyor.

Avrupa’da son periyotta iğneli taarruzlarda yaşanan süratli artış panik yarattı.

Fransa’da son bir ayda 300’den fazla kişinin gece kulüplerinde ve konserlerde iğneli akına maruz kaldığı belirtildi. Paris, Toulouse, Nantes, Nancy, Rennes ve öteki kentlerden çok sayıda kişi, istekleri dışında kendilerine iğne batırıldığını söyleyerek polise şikayette bulundu.
Bayanların çoğunlukta olduğu kurbanlar, iğneli hücumlar sonrasında bedenlerinde iğne izleri oluştuğunu belirtirken birtakım bireyler de zihin karışıklığı üzere semptomlar yaşadıklarını anlattı.

KOLUNU GÖRÜNCE ŞOK OLDU

Geçen ay Lille’de bir rap konserine giden 18 yaşındaki bir kişi, Fransa basınına yaptığı açıklamada konser sonrasında baş dönmesi ve baş ağrısı yaşadığını ve kolunda bir iğne müsaade görünce şok olduğunu söyledi. HIV ve hepatit testlerinin negatif çıktığını anlatan genç, yeniden de çok korktuğunu ve bir müddettir konsere gitmediğini belirtti.

Fransa’da olayları inceleyen polis ve yetkililer, hücumların ardında kimin ya da kimlerin olduğunu tespit edemedi. Tabipler da, kurbanlara iğneyle tam olarak nasıl bir unsur verildiği konusunda kararsız kaldı.

Ülkede gece kulübü ve cümbüş merkezi işletmelerine olaylarla ilgili tedbir alma talimatı verildi.

İngiltere’de de hükümet artan “iğneli saldırı” hadiselerini incelemeye aldı. Belçika ve Hollanda’da da emsal incelemelerin başlatıldığı bildirildi.

İngiltere’de geçen yıl hazırlanan bir raporda da ekim ayında öğrencilerin Covid kısıtlamaları sonrası okula geri dönmesiyle bir arada bine yakın iğneli taarruz hadisesi tespit edildiği belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.