Aydın inciri ihracatta rekora koşuyor

Türkiye’nin dünyada kelam sahibi olduğu kuru incirde ihracat sayıları yüz güldürdü. Binlerce ailenin geçim kaynağı olan kuru incir, oluşturduğu ihracat hacmiyle ülke iktisadına de büyük katma paha sağlıyor. Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika, Çin ve Rusya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına gönderilen kuru incirde, 11-17 Eylül günleri ortasında bin 266 ton ihracat gerçekleşti. Kelam konusu ihracat ölçüsünden ise 3 milyon 869 bin dolar gelir elde edildi.

Nurettin Kırlıoğlu

“İÇ PAZARDA İNCİR TÜKETİMİNİ ARTTIRMALIYIZ”

Türkiye’de en fazla incir üretiminin gerçekleştiği Aydın’ın Nazilli ilçesinde Ticaret Borsası İdare Konseyi Lideri Nurettin Kırlıoğlu, kuru incir ihracatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İHA

Kuru incirin Türkiye iktisadı için büyük bir katma bedel oluşturduğunu belirten Kırlıoğlu, “Nazilli olarak kuru incir üretiminde önder pozisyonda yer alıyoruz. Üreticilerimizin bin bir zahmetle ürettiği kuru incirleri, dünyanın dört bir yanına ihraç ediyoruz. Böylece hem vilayet iktisadına de hem ülke iktisadına değerli bir ihracat geliri sağlıyoruz. Dönem sonuna kadar incirde ihracat gelirimizin 300 milyon dolara ulaşmasını öngörüyoruz” dedi.

İHA

İç pazarda incir tüketiminin artması için gerekli çalışmaları yaptıklarını tabir eden Kırlıoğlu, “Şu anda iç pazarda 7-8 bin ton civarında incir tüketimiz var. Bu tüketimi en az 15-16 bin ton civarına çıkarmalıyız. İncirin sıhhat açısından birçok yararı var. Bu manada tüm vatandaşlarımızı günlük en az 3-4 kuru incir tüketmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

İHA

FAYDASI SAĞMAKLA BİTMİYOR

İncirin, hücre yenilenmesine katkıda bulunduğunu, kan basıncının dengelenmesinde değerli rol aldığını, kanserden koruduğunu, kilo denetimini sağladığını, ziyanlı olan bakterilere karşı bedeni koruduğunu, kemik ve diş sıhhatine olumlu tesirler sağladığını, kalp sıhhati koruduğunu, tansiyonu düşürdüğünü söz eden uzmanlar, incirin sıhhat açısından birçok yararı olduğunu belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.