Bakan Kasapoğlu Şair Sezai Karakoç anısına gençlere ‘Diriliş’ ruhunu anlattı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Şair Sezai Karakoç anısına Bakanlık Merkez Bina’da düzenlenen 3. Gençler Ortası Hikaye Yarışı Ödül Töreni’nin açılışında yaptığı konuşmada, müsabakanın geçen yıl kasım ayında hayatını kaybeden Sezai Karakoç’un aziz anısına ithafen “Bir Diriliş Öyküsü” ismiyle düzenlendiğini aktardı.

Diriliş sözcüğünün direkt Sezai Karakoç’u hatırlattığını, bu tabirin onun eşsiz yapıtlarıyla fikir, hissiyat ve edebiyat dünyasında kavramlaştığını belirten Kasapoğlu, “Üstat Sezai Karakoç, fikirleriyle, dava adamlığıyla, üstün edebi yapıtları ve örnek şahsiyetiyle asrımızın parlayan yıldızlarından biriydi. O, bu toprakları gözü kapalı teslim edebileceğimiz bir değil, birkaç ‘diriliş nesli’ yetiştirdi. İnşallah bize bıraktığı diriliş ruhuyla, külliyatıyla bundan sonra da kaç jenerasyonlar, sırat-ı müstakim olma şuuruyla, maneviyatıyla, hissiyatıyla yetişecek. Milletimizin asırlar boyunca bir aziz emanet olarak taşıdığı büyük medeniyet mirası, Sezai Karakoç’un bir ömür sıkıntısını çekerek yaşattığı bu ruh ve şuurla jenerasyondan nesile aktarılacak ve liyakatle taşınacaktır” tabirlerini kullandı.

Sezai Karakoç ile gençlerin bütünleşmesinin ve birebir mana ikliminde buluşmasının kendisini çok keyifli ettiğini vurgulayan Kasapoğlu, “İnşallah bu beraberlikten hasıl olan mana, genç kardeşlerimizin yüreklerinde yankılanarak bir diriliş muştusuna dönüşür ve bir dava olarak hudutlarımızdan taşarak, bu nefese muhtaç olan insanlığın dirilişine de vesile olur” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük zenginliğinin ülkesine, toprağına, bedellerine bağlı gençleri olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ayağını bu toprakların tertemiz toprağına basan, milletinin geçmişten bugüne taşıdığı emanete sahip çıkan gençlerimiz en büyük garantimizdir. Her şeyin baş döndürücü bir süratle değiştiği bir dünyada onların bu sağlam duruşu bize inanç veriyor, umut veriyor. Süratli değişimlerin yaşandığı bir vakitte yüzleşmemiz gereken kimi gerçekler var. Gençlerimizi birikim ve donanımla geleceğe hazırlamalıyız. Manevi kıymetlerimiz bizi güçlü kılıyor fakat yaşanan değişimin gerisinde kalmamak için üstüne yeni şeyler koymalıyız. Aksi halde değişimi göğüsleyenlerden değil, değişime kapılıp gidenlerden oluruz.”

“Gönül enginliğine ve zihin açıklığına gereksinim var”

“Bu kaotik çağda, bu toprakların mayasında bulunan gönül enginliğine ve zihin açıklığına muhtaçlık vardır.” tabirini kullanan Kasapoğlu, Sezai Karakoç’un varlık davasının, diriliş görevinin bayrak şahsiyetlerinden olduğunu lisana getirdi.

Sezai Karakoç’un örnek, feyz alınması gereken bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, “Sezai Karakoç bir dava adamı ve mütefekkir olarak kıymetlidir fakat tıpkı biçimde Türk lisanı ve edebiyatındaki yeriyle de çok kıymetlidir. Şiiri ve nesriyle edebiyatımızın en nadide, en berrak, en derin yapıtlarını kaleme almış dev bir sanatçıdır” diye konuştu.

Gençlere kendilerini âlâ tabir etmeleri istikametinde tavsiyede bulunan Kasapoğlu, “Çünkü kanılar sözlerle yaşar, gelişir, tesir kazanır. Kullandığımız sözler, kurduğumuz cümleler, fikir ve his dünyamızın aynasıdır. İnternet teknolojilerinin getirdiği yenilikler maalesef dünya çapında bir lisan erozyonu doğurdu. Bugün toplumsal medyada sözlerden çok işaretlerle konuşulur hale geldi. Bu lisan yoksulluğunun bir kavrayış zafiyetine dönüşerek toplumsal hayatımızı da tehdit eder hale geldiğini yaşayarak görüyoruz. Bu gidişata istek gösteremeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Gençler okumalı

Edebiyatın değerine değinen Kasapoğlu, gençlerin şiir, roman, hikaye, deneme okuması gerektiğini söyledi.

Yarışmaya katılan gençlerin ortasından kaç yeni muharrirlerin çıkacağına dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, “Belli sayıda kardeşimiz dereceye giriyor ancak hiç kuşkunuz olmasın aslında her biri bu yarışın galibidir. Her bir kardeşim yazdığı hikayeyle bir mana ortaya koymuş, zihinsel ve duygusal paha üretmiştir. İnşallah hepsi yazmaya, düşünmeye, gözlemeye ve fikirlerini, hislerini, hayallerini sözlerle tabir etmeye devam edecek” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kasapoğlu’nun konuşmasının akabinde merasime katılanlar ortasında bulunan İbrahim Sadri, Şair Sezai Karakoç’un şiirlerinden kimilerini müzik eşliğinde paylaştı.

Bakan Kasapoğlu, 13-17 yaş kategorisinde “Bir Diriliş Öyküsü” isimli hikayesiyle birinci olan Sıla Şerife Altay ve 18-25 yaş kategorisinde “Göçmen Kuşlar” isimli hikayesiyle birinci sırada yer alan Cihat Ceylan’a mükafatlarını verdi.

Tören sonunda Kasapoğlu, yarışta dereceye giren gençlerle fotoğraf çektirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.