Bakan Nebati: BDDK kararı süreksiz, kıymetli olan verdiğimiz bildiri

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) son kararı sonrasında şirketlerin kur muhafazalı mevduata (KKM) yönelebilecekleri ya da ellerindeki dövizle ithalata tartı verip dış ticaret açığını artıracakları tenkitlerini yanıtladı. Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Nebati, “Etkisini gördük. Burada firma sayısından ve belirlenen sayıdan çok tesiri ve verdiği ileti kıymetli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor herşeyin farkındayız ve diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma” dedi.

Nebati, uygulamanın müddetiyle ilgili maksatları konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi süreksiz. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz. Kayseri’de cuma günü adımlarımızı attık, atmaya da devam edeceğiz dedik, sonra da 5’ten sonra o açıklamayı yaptık” dedi.

Nebati, enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını da tabir etti.

Bakan Nebati, son periyotta kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu savları ve iktisat idaresinde fikir ayrılıkları yaşandığı tezlerinin anımsatılması üzerine de, “Yok danışmanlarla arbede etmişim, yok oburuyla karşıt düşmüşüm hepsi boş dedikodu. Erdoğan başkanlığında iktisatta eşgüdüm içinde adımlar atıyoruz” cevabını verdi.

NE OLMUŞTU?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı karara nazaran bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız kontrole tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih prestijiyle yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki yabancı para mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en şimdiki finansal tablolarına nazaran etkin toplamından yahut son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, kelam konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi. Özetle, 24 Haziran 2022 tarihinde aldığı 10250 sayılı kararla, bağımsız kontrole tabi şirketlerin bankalardan kredi kullanabilmesini sahip oldukları 900 bin doların üzerindeki yabancı varlıkları TL’ye çevirmeleri kaidesine bağlamış oldu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.