Belçika’da Yeni Flaman İttifakı önderi Bart De Wever: “İflas ettik, Yunanistan’a döndük”

Muhalefetteki çok sağcı siyasetçi De Wever, Belçika’nın VRT televizyon kanalında katıldığı programda, ülkenin ekonomik durumu ve yaşanan güç krizine ait açıklamalarda bulundu.

“Bu ülke iflas etti. Borçlara, kamu harcamalarına ve bütçe açığına bakın. Yeni Yunanistan olduk.” diyen De Wever, Belçika’nın ekonomik olarak Güney Avrupa ülkelerinden daha makus duruma geldiğini belirtti.

Sorumlu Putin değil

Yaşan krizin sorumlusunun Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin olmadığına işaret eden De Wever, sorumlunun kendi güç üretimine son veren Avrupa siyasetleri olduğunu söyledi.

De Wever, ABD’de halkın Avrupa’daki kadar berbat durumda olmadığına dikkati çekerek, ABD’nin günümüzde petrol ve gaz ihraç ettiğini anımsattı.

Bütün firmaların üretim için ABD ve Çin’e gitmesi halinde iklim standart ve kriterlerinin bir kıymeti olmayacağını vurgulayan De Wever, insanların yeşil dönüşüme olan inancını kaybetmeye başladığını anlattı.

De Wever, Avrupa’nın son periyottaki güç krizine kadar petrol, doğal gaz ve kömür yatırımlarına müsaade verilmediğini tabir ederek, “Almanya’da tek bir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminali yok. En aptal ülkeler olan Almanya ve Belçika nükleer güçten vazgeçti. Bütün güç kaynaklarını bir kenara iterek kendimizi Putin’e bağımlı hale getirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Belçika’nın nükleer güç santrallerinden büyük kar elde edebileceğini vurgulayan De Wever, halkın bunun farkına varmaya başladığını söyledi.

De Wever, AB’nin mevcut güç piyasasının yenilenebilir güç üreticilerine çok yüksek karlar sağladığına dikkati çekerek, bu yapının değiştirilmesi ve üreticilere tavan fiyat uygulanması gerektiğini söyledi.

Belçika, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının akabinde güç arz ezası yaşamamak için daha evvel kapatmayı planladığı Doel 4 ve Tihange 3 reaktörlerinin faaliyet mühletini 10 yıl uzatmaya karar vermişti.

Belçika, AB ülkeleri ortasında kamu borcunun GSYH’ye oranının en fazla olduğu ülkeler ortasında yer alıyor. Ülkenin toplam kamu borcu ulusal gelirinin yüzde 107,9’unu buluyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.