Bilim Konseyi Üyesi Özlü: Toplumsal alanlarda klima çok riskli

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, artan hava sıcaklıklarında dikkatli olunması konusunda ihtarlarda bulundu. Karadeniz Bölgesi’nde sıcak havalardan bunalanların akın ettiği yüksek rakımlı yaylaların birçok hastalık için tetikleyici olduğuna dikkat çeken Özlü, göğüs hastalıkları, kronik koroner arter hastalığı, sistemik hipertansiyonu, kalp yetmezliği ve diyabeti olanların, yayla tatili öncesi ve sonrası sıhhat denetimlerini ihmal etmemelerini söyledi. Prof. Dr. Özlü, Türkiye’de de hava sıcaklıklarının bu haftadan itibaren artmaya başlayacağını hatırlatarak, “Avrupa’da çok sıcaklara bağlı çok sayıda mevt meydana geldi. Sıcaklar hakikaten bilhassa bebekler, ileri yaşlı bireyler ve kronik hastalığı olanlar için önemli bir ziyana neden olabilir. Sıhhat açısından çok dikkatli olmak gerekiyor. Sıcak tesirlerinde güneş çarpması, ısı çarpması üzere önemli etkilenmeler de olabilir. Mevcut hastalıklarda istikrar bozukluğu ortaya çıkabilir. O açıdan sıcaklıkla nasıl birlikte yaşayacağımızı öğrenmemiz lazım” diye konuştu.

‘GÜNEŞ IŞINLARININ DİK GELDİĞİ SAATLERE DİKKAT’

Güneş ışınlarının direkt dik olarak geldiği, 10.00- 11.00 ile 16.00- 17.00 saatleri ortasındaki öğlen vakitlerin güneş altında direkt çok bulunmamak gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, şu sözleri kullandı:

“Gölgede durmak lazım. Açık havayı tercih etmek lazım. Kapalı yerlerde şayet bulunuyorsa kesinlikle kapıyı pencereyi açıp içerinin havalanmasını sağlamak lazım. Kapı, pencerenin kapanması içeride sıcak çarpma riskini artıracaktır. Güneşe çıkmamız gerekiyorsa kesinlikle şapka, şemsiye, güneş gözlüğü üzere hami enstrümanları kullanmamız gerekiyor. Kılık kıyafet kıymetli; bilhassa bol, rahat doğal kumaşlardan dokunmuş hafif giysiler giymek lazım. Ağır, sentetik, dar giysileri tercih etmemek lazım. Yeme içme konusunda bilhassa bol sıvı tüketimini tavsiye ediyoruz. Su, maden suyu, tuzlu ayran, sıvı besinler ve hafif yemekler tercih edilmeli. Ağır kızartmalı yemekler, tıka basa yemekler, yağlı yemeklerden kaçınmak gerekiyor. Alkol alınmamalı. Bilhassa sıcak anlarda buna dikkat etmek lazım. Kronik hastalıkların denetimi değerli. Hipertansiyonunuz, kalp yetmezliğiniz, şeker hastalığınız, KOAH varsa bunların takibini tedavisini aksatmamalısınız. Sıcakla birlikte bu hastalıkların denetimi bozulabilir. Sizin için risk artabilir.”

‘KLİMA KULLANIMINA DİKKAT’

Yaz aylarında sıklıkla tercih edilen klimanın hastalıkları taşıyıcı olabileceğini anlatan Prof. Dr. Özlü, “Klima kullanımına dikkat etmek lazım. Klimalar sıcakta bizi rahatlatan araçlar lakin şayet sıcaktan soğuğa, soğuktan sıcağa ani değişimler yaparsanız çok ısıyı düşürür, sıcaklığı çok düşürürseniz klima da size ziyan verebilir. Bilhassa fanı direkt kendinize çevirmemeniz lazım. Oda sıcaklığı 22-23 derecenin altına çok düşürülmemeli. Mümkün olduğu kadar ve fan üst yanlışsız çevrilmeli. Bilhassa toplumsal alanlarda yani başka beşerlerle birlikte paylaştığımız kapalı alanlarda klima kullanımı çok riskli olabilir bu periyotta. Zira biliyorsunuz Covid çok yaygın şu anda. Gribal enfeksiyonlar, teneffüs yolu enfeksiyonları da çok yaygın. Hasebiyle şayet klima kullanıyorsanız, içeriyi soğutması için kapıyı pencereyi sıkı sıkıya kapatıyorsunuz güç kaybı olmasın diye ve içerideki havayı klima sirküle ediyor. Devamlı birebir havayı alıp tekrar veriyor. Bu havada teneffüs virüsleri, enfeksiyona neden olan virüsler varsa bunların bulaşma mümkünlüğü artıyor. Klima fanla birlikte rüzgar biçiminde güçlü bir üfleme yapınca bunların size ulaşma, bulaşma mümkünlüğü daha yüksek. Onun için kendi başınıza meskeninizde, otomobilinizde klima kullanıyorsanız sorun yok fakat başka beşerlerle ortak paylaştığınız bir ofiste bir kapalı alanda klima varsa o vakit bunun sıhhat açısından riskli olabileceğini de söylemekte fayda var” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.