BM: Eşi görülmemiş bir global açlık kriziyle karşı karşıyayız

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın “eşi görülmemiş” bir global açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

AA’nın haberine nazaran, Almanya’da, “Küresel Besin Güvenliğine Yönelik Çoklu Zorluklara Yanıt” ismiyle düzenlenen bakanlar konferansına görüntü bildirisi gönderen Guterres, “Eşi görülmemiş bir global açlık kriziyle karşı karşıyayız. Ukrayna’daki savaş, yıllardır ortaya çıkan iklimin bozulması, Covid-19 salgını üzere meseleleri daha da karmaşık hale getirdi” dedi.

Afrika Boynuzu bölgesinde son yılların en makus kuraklığının yaşandığını söyleyen Genel Sekreter, artık harekete geçilmezse durumun bir felakete dönüşebileceğini belirtti. Guterres, “Dünya Besin Programı’na nazaran son iki yılda, dünya genelinde besin erişimi düşüncesi çeken insanların sayısı iki kattan fazla artarak 276 milyona ulaştı. 2022’de birden fazla kıtlık ilan edilmesi üzere gerçek bir risk var ve 2023 daha da makus olabilir” değerlendirmesini yaptı.

‘RUSYA’NIN ÜRETİMİ DÜNYAYA TEKRAR ENTEGRE EDİLMELİ’

Genel Sekreter Antonio Guterres, dünyayı tehdit eden besin krizinin tahlili için Rusya’nın ürettiği besin ve gübreyi, savaşa karşın, dünya pazarlarına tekrar entegre etmek gerektiğini aktararak “Bu mevzuda Ukrayna, Rusya Federasyonu, Türkiye, ABD, Avrupa Birliği ve başkaları ile ağır temas halindeyim” dedi.

Guterres, çiftçilerin maliyetlerinin artmasına değinerek “Çiftçilerin ana maliyeti gübre ve güçtür. Gübre fiyatları geçen yıl yarıdan fazla, güç fiyatları ise üçte ikiden fazla arttı” diye konuştu.

Guterres, konferansta yapılacak tartışmaların global besin piyasalarını istikrara kavuşturmak ve emtia fiyatlarındaki oynaklıkla gayret etmek için bir fırsat oluşturabileceğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.