Canan Kaftancıoğlu’na Soylu’ya hakaretten para cezası

Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca ile davalı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca siyasi parti üyeliği düşürülen Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı Taylan Özgür Kırmızı katıldı.

Kaftancıoğlu’nun, 24 Mayıs 2021’de bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Bakan Soylu hakkında toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımın, TCK’nin 125. unsuru yeterince “hakaret suçu”nu içerdiğini lisana getiren Soylu’nun avukatı Kızılca, Kaftancıoğlu hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini söyledi ve sanık avukatının cürümden kurtulmaya yönelik savunmalarına prestij edilmemesini ve Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını istedi.

AA’da yer alan habere nazaran, Kaftancıoğlu’nun avukatı Kırmızı da Bakan Soylu’nun katıldığı programda müvekkilinin DHKP-C ile iltisaklı olduğuna dair isnatta bulunduğunu, Kaftancıoğlu’nun da televizyon programı devam ederken yaptığı paylaşımın TCK’nın 129. hususu mucibince “karşılıklı hakaret” olarak kıymetlendirilmesi ve müvekkilinin beraatine karar verilmesi talebinde bulundu.

Hakim, beyanları dinledikten sonra kararını açıkladı. Canan Kaftancıoğlu’nun üzerine atılı kamu görevlisine karşı vazifesinden ötürü hakaret cürmünün sabit görüldüğünü belirten hakim, hatanın işleniş biçimi, işlenmesinde kullanılan araçlar, işlendiği vakit, cürüm konusunun ehemmiyet ve pahasını göz önünde bulundurarak Kaftancıoğlu’nu, hakaret kabahatinden 354 gün karşılığında 10 bin 620 lira isimli para cezasına çarptırdı.

Hakim, daha evvel kasıtlı cürümden mahkumiyetinin bulunması, yine kabahat işlemeyeceğine dair kanaatin oluşmaması ve koşulları oluşmadığından Kaftancıoğlu hakkındaki kararın açıklanmasının geri bırakılmasına yasal olarak yer olmadığına hükmetti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.