Cemal Enginyurt kimdir? Cemal Enginyurt hangi partiden? Cemal Enginyurt’un ihraç olayı nedir?

Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Cemal Enginyurt, canlı yayında gazeteci Latif Şimşek ile hengame etti. İkili ortasında yaşanan tartışma büyüyünce yayına orta verildi. Bir mühlet sonra yayına devam eden programda açıklama yapan sunucu, yayına orta verildiği sırada Latif Şimşek’in Enginyurt’un müdafaaları tarafından darp edildiğini söyledi.

Cumhuriyet okurları için gündemdeki isim Cemal Enginyurt’a dair değerli noktaları derledik.

CEMAL ENGİNYURT KİMDİR?

Cemal Enginyurt, 9 Nisan 1965 yılında Kırşehir’de doğmuştur. Türk gazeteci, siyasetçi ve 27. Devir Demokrat Parti Ordu milletvekilidir. Birinci, orta ve lise tahsilini Ordu’da tamamlamış, lisans tahsilini Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Kısmı’nda bitirmiştir.

ERKEN BAŞLAYAN SİYASET YAŞAMI

Enginyurt, şimdi lise 1 öğrencisi iken 12 Eylül 1980 darbesiyle 3 yıl mahpusta kaldı. 1986 yılında Ordu Bizim Ocak temsilciliğini kurarak, 12 Eylül sonrası Birinci İdeal Ocakları faaliyetini başlattı.

1994 yılında MHP‘den Ordu vilayet lideri seçildi. 1999 yılında MHP’nin Ordu vilayetinde seçilen birinci milletvekili oldu. 2012 yılında MHP Ordu Vilayet Başkanlığı vazifesine tekrar seçildi ve bu misyonu 2014 yılına kadar sürdürdü.

Haziran 2015 genel seçimlerinde MHP’den Ordu 1. sıra milletvekili adayı oldu lakin seçilemedi. 2018 genel seçimlerinde tekrar TBMM’ye girdi.

MHP’DEN İHRAÇ EDİLMESİ

19 Temmuz 2020’de Cemal Enginyurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin fındık fiyatı açıklaması üzerinden AKP’yi eleştirmiş, AKP tarafının MHP’yi yok saydığını savunmuştu. Cemal Enginyurt yaptığı açıklamalarda “Biz her kelama başladığımızda ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ diye başlıyoruz. Fakat bu arkadaşlar bizi yok sayıyorlar. Her yerde yok sayıyorlar. Belediyelerde, sokakta, siyasette yok sayıyorlar. En son bugün tarım bakanı… Biz anlatamıyor muyuz projeleri? Muhalefet mi ettik size?” açıklamalarında bulunmuştu.

Cemal Enginyurt’un bu açıklamalarından sonra 21 Temmuz 2020’de MHP üyeliğinden kesin çıkarma talebi ile önlemli olarak disiplin konseyine sevk edilmiştir. 30 Temmuz 2020’de ise Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Konseyi toplantı yapmıştır. Toplantı sonrasında heyet lideri MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün Cemal Enginyurt hakkında yaptığı açıklamada parti üyeliğinden kesin olarak çıkarılmasına karar verilmiştir.

DEMOKRAT PARTİ’YE KATILMASI

18 Aralık 2020 tarihinde Gültekin Uysal‘ın daveti üzerine Ankara’da düzenlenen merasimle Demokrat Parti‘ye katıldı rozetini Gültekin Uysal’dan aldı. Tıpkı partide teşkilatlardan sorumlu genel lider yardımcılığı misyonuna getirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.