Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sivas’taki programları öncesinde Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’nda resmi merasimle karşılandı. Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, AK Parti milletvekilleri Habip Soluk, Semiha Ekici ve vilayet protokolü tarafından karşılanan Oktay, jandarma merasim mangasını selamladı. Oktay, birinci ziyaretini Sivas Valiliğine gerçekleştirdi. Burada da polis merasim mangasını selamlayan Oktay, onur defterine his ve niyetlerini yazmasının akabinde gündeme dair bir basın açıklaması düzenledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

‘Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır’

Oktay, açıklamasında Türkiye’nin Ermenistan’ın yanında olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız Semerkant’a gitti. Türkiye’nin çok ağır bir diplomasisi var, çok ağır bir gündemi var. Hem Doğu ile hem Batı ile birebir görüş hizasında görüşebilen bir başkan ve son derecede başarılı bir Türkiye diplomasisi var. Ağır bir gündemle Semerkant’talar. Bilhassa ’Şanghay Birliği’ çerçevesinde de belli ülkelerin liderleriyle da bir ortaya gelecekleri için son vakitlerde da gündemde olan bilhassa Azerbaycan-Ermenistan ortasındaki gelişmeler de gündem olacaktır” dedi.

Ermenistan’ın Karabağ topraklarına tekrar girmeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu belirten Oktay, “Biz bunu her fırsatta tekrarladık. Şunu fiilen de gösterdi, bundan sonra da göstereceğimizden herkes emin olsun, bu da şudur; Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır. Her kural ve halükarda yanındadır. Hiç kimse hiçbir oyunun peşinde olmasın. Biz oyunları görüyoruz ve gerek yumuşak gerekse sert gücü birlikte kullanabilen, son derecede başarılı bir formda kullanabilen bir Türkiye vardır. Her iki ögeleriyle da Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir. Bugün Sayın Paşinyan’ın itidalli bir açıklaması oldu.

Karabağ’ın Azerbaycan Türklerinin toprağı olduğunu kabul edeceği tarafında muahedeyi kabul edeceğine dair. Bu son derece makuldür. Zira bölge yeteri kadar kırılgandır. Gerek Rusya-Ukrayna krizinden ötürü gerek Suriye-Irak’tan ötürü, bölgedeki belirsizliklerden ötürü son derece kırılgandır. Yeni kırılganlıklara muhtaçlık yoktur. Bölgenin ve Ermenistan’ın kendi geleceği için barış yoluyla tahlilde yarar vardır. Cumhurbaşkanımızın da bu manada Semerkant’ta bulunması son derece önemlidir” dedi.
Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’ten brifing alan Oktay, Sivas Belediye Başkanlığını ziyaret ettikten sonra esnafla bir ortaya geldi.

Sosyal Medya: Zafer Azerbaycan’ın

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.