Define ararken 25’er yıl mahpusa mahkum oldular

Eskişehir’de define ararken el imali patlayıcının infilak etmesi sonucunda 2 kişinin yaralanmasına sebep oldukları ve patlayıcıyı yanlışlı infilak ettirdiğini düşündükleri 1 kişiyi döverek öldürdükleri savıyla yargılanan 6 sanıktan 2’si 25 yıl 5 ay mahpus ve bin 740 TL isimli para cezasına çarptırıldı.

Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanıklar Bekkican K. ve Kaan K. ile tutuksuz yargılanan sanıklar Ömer K., Sevinç E., Servet K., Murat K. mahkeme salonunda hazır bulundu. Taraf avukatları ile maktul yakınları duruşmaya katıldı.

Karardan evvel son kelamları sanılan sanıklar, üzerlerine atılı kabahatleri reddederek tahliye ve beraat talebinde bulundu.

ÂLÂ HAL İNDİRİMİ UYGULANDI

Mahkeme heyeti sanıklar Bekkican ve Kaan K.’yi, maktul Mehmet Sarıoğlu’nu ‘kasten öldürme’ hatasından düzgün hal indirimiyle 25 yıl mahpus, ‘tehlikeli unsurların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi’ hatasından 5 ay ve ‘hakaret’ hatasından bin 740 TL isimli para cezasına çarptırdı.

Davada yargılanan tüm sanıklar ‘kültür ve tabiat varlıklarını muhafaza kanununa muhalefet’ hatasından beraat etti. ‘Tehlikeli unsurların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi’ kabahatinden yargılanan sanıklar Ömer K., Sevinç E. ve Servet K. hakkında kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

DÖVEREK ÖLDÜRDÜLER

Eskişehir’de Mehmet Sarıoğlu; Ömer K., Sevinç E., Murat K., Servet K., Bekkican K. ve Kaan K. ile birlikte Mihalgazi ilçesi Sakarılıca Mahallesi Parmaklı mevkiinde define aramaya gitti. Burada müsaadesiz hafriyat yapan 7 şüphelinin, önlerine çıkan kayayı aşmak için kullanmak istedikleri el imali patlayıcı infilak etti. Şüphelilerden Ömer K. yüzünden ve elinden yaralandı.

Patlamanın akabinde şüpheliler ortasında tartışma çıktı. Teze nazaran, tartışmanın hengameye dönüşmesi üzerine ağır yaralanan Ömer K.’ın kardeşleri Kaan ve Bekkican K., patlayıcı yanlışlı infilak ettirdiğini düşündükleri Mehmet Sarıoğlu’nu darp ederek ağır yaraladı. Sarıoğlu, hastaneye ulaştırılamadan hayatını kaybetti. (İHA)

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.