Din görevlisinden ‘Caiz mi Hocam?’ klibi: Haram, helal diyorlar, her haltı da yiyorlar, garibanı ezip de, zevk sefa sürüyorlar…

Her gün artan hayat pahalılığı ve yaşanan derin ekonomik krizle ilgili Manisa Kırkağaç ilçesinde din vazifelisi olarak vazife yapan Fatih Ardıç’ın ‘Caiz mi Hocam?’ isimli bir müzik yazıp klip çekti. Ardıç’ın klibinde AKP’nin eski ilçe başkanlığı kurucularından Gurur Özengi oynadı. müzikte “Haram, helal diyorlar, her haltı da yiyorlar, garibanı ezip de, zevk sefa sürüyorlar…” dizeleri dikkat çekiyor.

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde Ören Camii’nde misyon yapan din vazifelisi Fatih Ardıç, her geçen gün derinleşen ekonomik kriz, emekçi ve işçinin açlık hududunun altında fiyat alması ve halkın geçim sorun içerisinde olmasını ‘Caiz mi Hocam’ isimli müziğine çektiği kliple işledi.

Ardıç’ın Türkiye’de yaşanan aksilikleri anlattığı ‘Caiz mi Hocam’ isimli müziğe çekilen klip toplumsal medyada da yayınlandı ve kısa mühlet içerisinde çok sayıda kişi tarafından izlendi.

“YAŞANAN AKSİLİKLERE REAKSİYONSUZ KALMAK İSTEMEDİM”

‘Caiz mi Hocam?’ isimli müziğine çektiği klip ile hem ekonomik krizin yaşattığı kasvetlere hem de Türkiye’de yaşanan aksiliklere dikkat çektiğini söyleyen din vazifelisi Fatih Ardıç, gayesinin başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere toplumun kanaat başkanlarının dikkatini çekmek olduğunu lisana getirdi.

SÖZCÜ muhabirine konuşan Fatih Ardıç, çektiği klip ile ilgili şu sözlere yer verdi:

“Türkiye’de yaşanan adaletsizlik, hukuksuzluk, iktisattan kaynaklı geçim kahrı başta olmak üzere yaşanan aksiliklere bir din vazifelisi olarak sessiz kalamazdım. Ben de yaşanan aksilikleri lisana getirmek gayesiyle ‘Caiz mi Hocam?’ isimli şarkıyı yazarak klip çektim.

Türkiye’de refah düzeyi yeterli olanlar geçim kaygısı içinde olanların halinde anlamıyor. Kırkağaç üzere küçük bir ilçede bile ne esnafımız kazanabiliyor, ne minimum ücretlimiz geçinebiliyor. Bazıları lüks sofralar kurarken, konutuna ekmek götüremeyen bir babanın kederini bilmiyor.

Çektiğim klipte de bunu gündeme taşımak istedim. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, din vazifelilerinin ve toplumun kanaat başkanlarının dikkatini çekmek istedim. ‘Caiz mi Hocam?’ diyerek sessiz kalmamalarını istedim.”

AKP’LİLERİN OYNADIĞI KLİBE CHP DAYANAK VERDİ

Din vazifelisi Fatih Ardıç açıklamasının devamında, klibinde hoca rolünde oynayan kişinin AKP’nin eski ilçe başkanlığı kurucularından Erdem Özengi olduğunu, ayrıyeten CHP Kırkağaç İlçe Başkanlığı’ndan da dayanak gördüğünü söz etti. Ardıç kelamlarına şöyle devam etti:

“Klibimin çekimine dayanak maksadıyla hiçbir parti gözetmeksizin birinci olarak Kırkağaç Belediye Başkanlığı’na gittim. Dayanak alamadım. Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne gittim, daha şarkıyı dinlemeden takviye olamayacaklarını söylediler.

Daha sonra CHP Kırkağaç İlçe Lideri Özcan Kaçar, bana dayanak olacağını söyledi. Beni Akhisar Belediye Lideri Besim Dutlulu ile görüştürdü. Sayın lider da müziğimin klip çekimine takviye oldu.

Klibimde ayrıyeten AKP İlçe Başkanlığı kurucularından olan lakin 2008 yılında partiden istifa eden Onur Özengi abim ile AKP’li bir esnafımız oynuyor. Ben hiçbir parti gözetmeksizin ve hiçbir partiye hitap etmeden yalnızca yaşanan aksilikleri anlatmak istedim”

“KLİBİ İZLEYENLER ‘SESİMİZ OLDUN’ DİYOR”

Kendisinin bir din vazifelisi olarak toplumda yaşanan aksilikleri lisana getirmekle yükümlü olduğunu söyleyen Fatih Ardıç,  “Ben bir din görevlisiyim ve yaşanan haksızlıklara, aksiliklere sessiz kalamam. Kimsenin de sessiz kalmamasını istiyorum. Şarkıyı dinleyen ve klipi izleyenler ‘Sesimiz oldun’ diyerek olumlu yansılar veriyor. Yaşanan aksilikleri daima dış mihraklara yorumluyorlar. Bana da bu şarkıyı dış mihraklar yazdırdı (!) Bu şarkıyı dış mihraklara yazdım (!) Türkiye’de yaşanan aksiliklere karşı sessiz kalmamaya devam edecem.”

Din vazifelisi Ardıç’ın klibini çektiği müziğin kelamları şöyle:

“Esnaf bittik diyor
Gülmüyor emekçimiz
Hayalleri çalınmış, ne olacak gencimiz
Devletin malı deniz
Yemeyen güya keriz
Tüyü bitmedik yetimin hakkı var meğer deniz

Caiz mi hocam, caiz mi hocam?
Caiz mi hocam, caiz mi hocam?
Helal mi hocam, hakikat mu hocam?
Söyle be hocam, caiz mi hocam?

Haram, helal diyorlar
Her haltı da yiyorlar
Garibanı ezip de, zevk sefa sürüyorlar
Rüşveti görüyorlar, yine de susuyorlar
Adalet yok, ahret yok
Hiç bir şey demiyorlar

Caiz mi hocam, caiz mi hocam?
Caiz mi hocam, caiz mi hocam?
Helal mi hocam, hakikat mu hocam?
Söyle be hocam, caiz mi hocam?

Dinimiz sevgi dini
Dinimiz barış dini
Halkı ayrıştırır mı bu dini bilen biri?
Bu vatanın meczubu hem de serdengeçtisi
Haksızlığa susar mı bu dinin vazifelisi?

Hakikat delikanlı adamın zoruna gitmez
Yarası olan gocunsun”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.