“Doğal gazdaki gizli vergi bir sonraki hükümete kalacak”

Hükümet seçim öncesi doğal gaz müjdesi vermiş ve bir ay boyunca konutlarda kullanılan doğal gaz tüketiminden ücret almayacağını açıklamıştı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Esfender Korkmaz’ın konu ile ilgili kaleme aldığı “Doğal gazda gizli vergi” başlıklı yazısı şöyle:

“Hükümet konutlarda kullanılan doğal gazla ilgili iki karar açıkladı;

*Bir ay boyunca konutların doğal gaz tüketiminden ücret alınmayacak.

*Aylık 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su için doğal gazın bedeli 1 yıl boyunca faturalardan düşülecektir. Bu miktar yaklaşık 100 liraya denk geliyor.

Ne var ki, fatura gelecek hükümete yansıyacak. Çünkü süreç 19 Nisan’da kesilen faturadan sonra başlayacak ve ücretsiz fatura dönemi seçim sonrası 19 Mayıs olacak.

14 Mayıs’ta AKP kaybederse, gelen hükümet devletin devamı esas olduğu için aynı kararı uygulayacaktır.

Anlaşılan odur ki, hükümet o kadar sıkıştı ki, kendinden sonraki hükümeti de bağlama kararı alabiliyor.

Gelecek iktidarın ilk yapması gereken, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de doğal gaz fiyatlarını indirmek olmalıdır. Çünkü mevcut siyasi iktidar doğal gaz fiyatlarını vergi gibi kullandı.

Eğer bir siyasi iktidar doğal gazı, maliyetinin çok üstünde satıyorsa, bu gizli vergi demektir.

2019 yılını temel yıl olarak (100) alırsak, dünyada doğal gaz toptan satış fiyatı, 2023 Mart ayında 83,2′ ye geriledi. Türkiye’de ise, 421,9’a yükseldi.

Aynı dönemde TÜFE endeksi de 100’den 306,98 yükseldi. Yani Türkiye TÜFE sepetinde yer alan doğal gaz ortalama fiyat artışı yıllık TÜFE oranın üstünde oldu.

Aslında aynı yıllar için TÜFE endeksinde dünya ortalama fiyat artışı yüzde 22’yi de düşürmek gerekir

Doğal gaz dolarla alınıyor. Ama Türkiye’de doğal gaz fiyatları kur artışının da çok üstünde oldu. Yine; 2019 yılını 100 alırsak 2023 Mart ayında dolar kuru endeksi 278,8 oldu. Zaten kur artışı fazlasıyla enflasyona yansıyor.

O zaman demek ki siyasi iktidar doğal gaz fiyatlarını enflasyonun çok üstünde artırmış. Mevcut siyasi iktidar, yoksul ve kış demeden doğal gaz fiyatlarını enflasyonun da çok üstünde artırmak yoluyla milletten gizli vergi almış. Bugün iane gibi bir ay bedava doğal gaz kararı alması, aklıselim sahibi herkesi rahatsız eder. (Aşağıdaki tablo.)

Endeksler hesaplandı.

AKP dışında gelecek iktidar, önce doğal gaz fiyatlarını düşürecektir. Sonra Rusya ile olan doğal gaz sözleşmesini güncelleyecektir. Gazprom’a olan borcu sorgulayacak ve ödeme planı yapacaktır.

Avrupa, Rusya’dan gaz almadı, ancak hiçbir sorun yaşamadı. Türkiye neden doğal gazı Rusya’dan daha pahalı alıyor? Sorgulanmalıdır. Zira Putin bir diktatördür ve diktatörler her türlü hile hurdaya açık olur.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Putin’i savaş suçlusu olarak mahkûm etti. Üstelik savaş suçları için zaman aşımı yoktur. Putin hakkındaki yakalama kararı Rusya-Ukrayna savaşı bitse dahi geçerliliğini koruyacak.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taraf olan 100 devlet var. Türkiye’nin imzası yok. Rusya bu sözleşmeyi önce imzaladı, sonra imzasını geri çekti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir