Erol Evcil’in kasasından servet çıktı

Ankara merkezli 29 vilayette eşzamanlı şafak baskınları yapılan Demir Yumruk Operasyonu’nda 310 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı. Konut, işyeri ve fabrika üzere toplam 261 taşınmaza, 328 araca, 8 bin 690 banka hesabına ve Erol Evcil’in özel jetine el konuldu. 39 şirkete ise kayyum atandı. 95’i şirket 470 adreste yapılan arama çalışmalarında ise 53 milyon lira, 2 milyon 456 bin dolar, 161 bin Euro, 402 milyon lira bedelinde mücevher ile 12 ruhsatsız tabanca ve 1051 dijital malzeme ele geçirildi. Ele geçirilen dokümanlar 4 TIR ile taşındı.
Gözaltına alınanlar ortasında Evcil’in yanı sıra hata örgütleri başkanları Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak da yer aldı.
İskenderun’da kaldığı rezidansın yangın merdiveninden kaçmaya çalışırken Özel Harekât takımlarınca gözaltına alınan Evcil’in liderliğini yaptığı örgüt, fabrikaları maksat alıyor.

İÇİNİ BOŞALTTILAR

Örgüt, mali kasvet yaşayan tesislerle satın alma vaadi ile kira kontratı imzalıyor. Akabinde demirçelik eserlerini piyasaya satıp gelirler Evcil’in küme şirketlerinin hesaplarına aktarılarak firmaların içi boşaltılıyor. KDV, kurumlar vergisi ve stopaj üzere ödemeler bu firmaların üzerinde bırakılıyor. Borçlar nedeni ile haciz gelmesi durumunda kiracı değişimine giderek faaliyete devam ediliyor. Tahsilat yapılamadığı içinde kamu alacağı tahsili de engellenmiş oluyor. Örgütün bu yolla İzmir, Hatay ve Sivas’taki 3 demir-çelik fabrikasına çöktüğü belirlendi.
Demir-çelik fiyatlarını manipüle edip 105 milyar liralık düzmece faturayla kamuyu 25 milyar lira ziyana uğratan hata örgütünün, şirketleri kasıtlı olarak iflasa sürüklediği ortaya çıktı. Evcil bu yolla devleti 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 lira ziyana uğrattı. Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olan Evcil’in üzerinde rastgele bir fabrika olmadığı ve bunları akrabalarını üzerine yaptırdığı tespit edildi.

JETİNE EL KONULDU

Özel jetle gün içinde 5 vilayet gezen Evcil’in, eşini de Paris’e alışverişe gönderdiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında çete üyelerine ilişkin 327 araba ile Evcil’in 20 milyon dolarlık jetine el konuldu.

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.