Fed tutanakları, enflasyon düşene kadar faiz artırımlarının süreceğinin sinyalini verdi

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ilişkin tutanaklar, ülkede enflasyon kıymetli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini ve faiz artışlarının suratının gelen datalara bağlı olacağını ortaya koydu.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 26-27 Temmuz’da düzenlenen toplantısına ait tutanakları yayımladı.

Politika faizinin 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, enflasyon kıymetli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini gösterdi.

Tutanaklarda, iş gücü piyasasının gücünün, ekonomik faaliyete ait mevcut gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) bilgilerinin gösterdiğinden daha güçlü olabileceği ve bunun GSYH verisinde üst istikametli bir revizyon mümkünlüğünü artırdığı belirtildi.

Fed yetkililerinin enflasyon baskılarının azaldığına dair bugüne kadar çok az ispat olduğu konusunda hemfikir olduğuna işaret edilen tutanaklarda, arz darboğazlarının fiyat baskılarına katkıda bulunmaya devam ettiği kaydedildi.

Tutanaklarda, toplam talepteki yavaşlamanın enflasyon baskılarını azaltmada değerli bir rol oynayacağı vurgulandı.

Faiz oranında süren artışların uygun olacağının öngörülmeye devam edildiği aktarılan tutanaklarda, “Enflasyonun Komite’nin maksadının epeyce üzerinde kalmasıyla, yetkililer, Komite’nin azamî istihdam ve fiyat istikrarı maksatlarını yerine getirmek için kısıtlayıcı bir siyaset duruşuna geçmenin gerekli olduğu kanaatine vardılar.” sözü yer aldı.

FAİZ ARTIŞ SURATININ BİR NOKTADA YAVAŞLATILMASININ UYGUN OLACAĞI DEĞERLENDİRİLDİ

Tutanaklarda, faiz artışlarının suratı ve gelecekteki siyaset sıkılaştırmasının boyutunun, ekonomik görünüme yönelik gelen bilgilerin tesirlerine ve görünüme yönelik risklere bağlı olacağı kaydedildi.

Fed’in tutanaklarında, “Yetkililer, para siyaseti duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif siyaset ayarlamalarının ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerindeki tesirlerini değerlendirirken, faiz artışlarının suratını bir noktada yavaşlatmanın uygun olacağını kararlaştırdılar.” değerlendirmesinde bulunuldu.

ABD’de haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın doruğuna çıkan enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Fed, haziran toplantısının akabinde temmuz toplantısında da siyaset faizinde 75 baz puanlık artışa gitmiş ve federal fon oranını yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltmişti.

ABD’de enflasyon, temmuz ayında ise akaryakıt fiyatlarında son periyotta yaşanan düşüşün tesiriyle aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 8,5 ile beklentilerin altında artış kaydetmişti.

Fed’in bir sonraki FOMC toplantısının 20-21 Eylül’de yapılması planlanıyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.