Fındıkta 335 bin tonluk ihracat gayesi

Türkiye’de “yeşil altın” olarak da bilinen fındık, geçen yıllarda olduğu üzere bu dönem da ihraç edildiği 124 ülkede sofralara lezzet kattı.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) İdare Konseyi Lideri Hasan Osman Sabır, 2021-2022 fındık ihracat döneminin kapanmasına artık sayılı günler kaldığını belirterek, geçen hafta prestijiyle ihraç edilen fındık ölçüsünün 330 bin tonu bulduğunu söyledi.

İhracat döneminin ay sonu prestijiyle kapanacağını tabir eden Sabır, “Bu dönemin, beklentilerin üzerinde bir ihracatla kapanacağını görüyoruz. 31 Ağustos’ta tamamlanacak dönemin yaklaşık 335 bin tonla kapanacağını söyleyebiliriz. Geçen dönem 295 bin ton fındık ihracatı yapıldı. Bu dönem tonaj bazında ihracat son derece güzel. Gelir bazında ise 2 milyar dolar düzeylerinde kalacağız.” dedi.

Sabır, bundan sonraki dönemlerde artık 300 bin tonu aşan ihracat sayılarına alışacaklarını lisana getirerek, geçmiş devirlerde ise fındık ihracatının ortalama 250 bin tonlarda kaldığını söz etti.

Bütün dünyada fındık üretiminde artış olduğuna dikkati çeken Sabır, “Buna nazaran ülkelerin pazarlamaları yeni dönemde bir gelişim gösterecektir. Biz ülke olarak her vakit bu rekabetin içinde olduk, bundan sonra da olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin pazarı büyüyor

Türkiye’nin 124 ülkeye fındık ihracatı yaptığını belirten Sabır, bu ülkelerin başında klâsik pazar olarak bilinen Almanya, İtalya ve Fransa’nın geldiğini söyledi.

Son devirde Çin’e yapılan fındık ihracatındaki artışa işaret eden Sabır, “Çin pazarı son 5 yıldır çift haneli olarak devamlı büyüme gösteriyor. Önümüzdeki yılların projeksiyonunda Çin’in Türkiye’nin fındık ihracatında birinci 5 ülke ortasına girmesini hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

“Bu ülkelerin başında Hindistan geliyor. Burası kuruyemişin çok yaygın biçimde tüketildiği bir ülke. Bu ülke için yeni bir proje içine giriyoruz. Yakın vakitte orada tanıtım faaliyetini artıracağız. Motamot Çin’de olduğu üzere Hindistan pazarına da girebilirsek bu, Türk fındık ihracatında çok büyük, olumlu hava yaratacaktır. Ülke olarak maksadımız Hindistan pazarında da olabilmek.”

İhraç eseri olan fındığın tam kurutulmasının ehemmiyetine dikkati çeken Sabır, fındığın aflatoksine maruz kalmaması için gereğince kurutularak pazara sunulması gerektiğini vurguladı.

Sabır, Karadeniz’de bugünlerde hava kurallarının eserin kurutulması açısından düzgün olduğunu, üreticilerden buna hassasiyet göstermelerini beklediklerini söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.