Gizem Sonunda Çözüldü: Boğalar, Kırmızı Renk Görünce Sinirlenir mi?

Kırmızı rengi aşkı temsil eder, bunun yanında öfkeyle de bütünleştirilmiştir. Peki daha önce boğaların kırmızıyı hiç sevmediği bir gerçek mi yoksa mit mi diye düşündünüz mü? Hadi bugün hep birlikte bu sorunun cevabını öğrenelim…?

Kaynak: https://www.thefactsite.com/does-red-…

Boğalar günümüzde öfkeyle eşleştirilmiş hayvanlar olarak bilinmektedir.

Boğaların saldırganlığı öncelikle erkeklerdeki yüksek testosteron seviyelerinden kaynaklanır, bu sebebe ek olarak topraklarına sahip çıkma eğilimleri ve büyüklükleri de etki gösterir. Keskin boynuzları da tehlike oluşturan bir faktördür. Çiftçiler, bu tehlikeli hayvanları güvenli bir şekilde kontrol etmek için burun halkaları kullanırlar.

Düşünüldüğünün aksine boğaları kızdıran kırmızı renk değildir, aslında bunun sebebi kullanılan pelerinin sert hareketleridir.

Boğalar, gözlerindeki gerekli koni hücreleri eksik oldukları için kırmızıyı bile görememektedirler. Bunun yerine boğalar için kırmızı renk sarı ve gri rengin bir karışımı olarak görülür.

Renginin bir önemi olmamasına rağmen matadorların kullandığı mutela adındaki bu kırmızı pelerin boğa dövüşü geleneğinin bir parçasıdır.

Muleta, 1726’da matador Francisco Romero tarafından kültüre tanıtılan ve boğa güreşinin son aşamasında kullanılan bir araçtır. Kırmızı renk, boğaların kan lekelerini gizleme yeteneği yüzünden tercih edilir ve temizliği kolaylaştırır. Geri kalan mücadelede matadorlar pembe ve sarı renkli bir pelerinler kullanır.

Boğalar affedilmezse ya da Portekiz tarzı bir boğa güreşinde olmadıkları sürece genellikle güreşin sonunda öldürülürler.

Matador hayatta kalmazsa bile boğanın sonu hep aynı olur. Boğanın cesedi işlenmesi için bir kesim yerine gönderilir ve bu çıkarılan et restoranlar da dahil olmak üzere birçok yerde kullanılır. Buna evcil hayvan maması ya da hayvan yemi de dahildir.

Boğa güreşlerinde kullanılan boğalar, İber Yarımadası’na özgü bir sığır türü olan toro bravo boğalarıdır.

Bu boğalar oldukça kaslıdır, genellikle siyah veya koyu kahverengindedirler ve farklı türdeki boğa güreşleri için farklı yaşlarda kullanılırlar. Daha geç boğalar ise Novilladas adındaki amatör güreşlerde kullanılır. Burda daha matador olarak kabul görmemiş kişilere novillero denilir.

Boğa güreşi Italya ve Kanada gibi ülkelerde yasaklanmasına rağmen hala İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde yapılmaktadır.

Bu güreşin hem devam etmesinin hem de yasaklamasının sebepleri önemlidir. Bir taraftan İspanyol kültürünün korunması amaçlanır bir taraftansa hayvanlara yapılan zülüm ileri boyutlardadır ve bunun önüne geçilmeye çalışılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx