Google DeepMind, Yapay Zekaya Futbol Oynamayı Öğretti

Google’ın yan şirketi olan DeepMind, yapay zeka destekli sanal oyunculara en baştan futbol oynamayı öğretti. Şu ana kadar kendilerini satrançla andığımız yapay zekalı robotların yavaş yavaş diğer spor dallarına geçişi, bu alandaki gelişimin belirtisi sayılabilir.

İlk başta bireysel olarak eğitimden geçen simüle oyuncular; koşma, top sürme ve topa vurma gibi yetileri kazandı. Ardından karşılarına rakip gelince yapılması gereken hareketleri de öğrenen sanal futbolcular, deneyimleri arttıkça bu sefer takım oyunu eğitimine başladılar. En sonunda araştırmacı ekip, 2 kişilik takımlardan oluşan sanal futbol ortamı yaratmayı başardı.

En çok merak edilen unsur, yapay zeka destekli simülasyonların futbol tekniklerini kimden öğrendiği olabilir: Elbette gerçek futbolculardan.

Mühendisler birkaç yıldır futbol oynayabilecek fiziksel robotlar geliştirmek için özenle çalışıyorlar. Yapılan araştırmalar, en iyi robot oyuncuları kimin tasarlayabileceği hırsına sebebiyet verdiğinden çeşitli gruplar arasında rekabet ortamı da oluşturdu. Konunun ilgi çeken tarafı ise; bahsettiğimiz bu rekabet, hem gerçek hem de sanal robotların kıyasıya yarıştığı RoboCup ismiyle anılan ligin kurulmasını bile sağladı. Google DeepMind tarafından gerçekleştirilen çalışmanın önemi de bu alandaki ilerleyişi bambaşka bir noktaya taşımasında gizli.

Video’da gördüğünüz oyuncuların hepsi MuJoCo isminde gelişmiş bir fizik motoru sayesinde istenilen her hareketi yapabilme yetilerine sahip. Asıl odak nokta bu motorun kontrolünü futbol oynamayı bilen yapay zekaya bırakmak. DeepMind’ın bundan önce nükleer füzyon kontrolü için bir yapay zekayı eğittiğini de göz önüne aldığımızda futbolu öğretmek pek zor olmayabilir.

Araştırmacılar, insanların futbolu nasıl oynadığını yapay zekaya yazılım ortamında birebir video olarak izleterek öğretme sürecini tamamladılar, tıpkı bizlerin yaptığı gibi. Buradaki değişken durum ise eğitimin neredeyse sıfırdan alınmasıydı. Zira yapay zeka, ilk üç gün boyunca yürümeyi, koşmayı ve sonra da topa vurmayı öğrendi. Becerinin artışıyla orantılı olarak, yapay zekaya gerçek dünyadaki futbolcuların videoları sürekli gösterildi. Bu süreçte sadece futbol temellerini öğrenmekle kalmayan sistem, aynı zamanda profesyonel sporcuların özgün hareketlerini de taklit etmeye başlamıştı.


Yapay Zeka Destekli Sanal Oyuncular – Kaynak: DeepMind

Sanal oyuncular, bazı temelleri öğrendikten sonra tek başına antrenmana girdiler. Yeni aşamadaysa teke tek maç karşılaşmasına geçildi. Yetenekler geliştikçe oyuncu sayısını artıran Google DeepMind ekibi, 50. günün sonunda ikiye iki gibi birbirine karşı oynayan küçük takımlar elde etti. Bu noktada yapay zeka; top sürme, pas verme ve bloklama gibi bireysel yeteneklere ek olarak koordinasyonu kavramış, takıma uyum sağlama becerisi büyük ölçüde gelişmişti. Ayrıca, her gol atıldığında simülasyona entegre edilen ödüllendirme sisteminin de öğrenme eğrisine olumlu katkıda bulunduğu saptandı.

Google DeepMind tarafından elde edilen sonuçlar gerçekten etkileyici. Çalışma, standart bir bilgisayar oyununa benzese de buradaki ayrım, yapay zekanın süreç içerisinde sürekli öğrenme eylemi gerçekleştirip bunu pratiğe dökmesi. Zaten tüm çaba böylesine birikimi gözler önüne sermek içindi.

Diğer taraftan, ekibin yayımladığı makalede bazı eksikliklerden de bahsedilmiş. Örneğin; şimdilik faul ile aut yok ve sahanın etrafında topların taça çıkması engellenmiş, çünkü sanal oyuncuların futbol kurallarına uymaları için oldukça uzun bir zaman dilimine ihtiyaç var. Yıllara tekabül eden bu uzun sürenin en büyük dezavantajı ise simülasyondaki başarıları gerçek robotlara kazandırmayı engellemesi. Peki sizler konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Gelecekte daha büyük robot ligleriyle karşılaşabilir miyiz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.