Gürcistan-Türkiye maçı sonrasında tansiyon: Bu turnuvadan çekiliriz

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Lider Vekili Ömer Onan, 2022 Avrupa Şampiyonası’nda dün oynanan Gürcistan-Türkiye maçında yaşananlara ve soyunma odası koridorunda ulusal oyuncu Furkan Korkmaz’a yönelik hücuma reaksiyon gösterdi. Onan, “Bu turnuvadan çekilir gideriz. Bu türlü turnuva yapılmaz” dedi.

‘GÖRÜNTÜLERİ GETİRMEZLERSE TURNUVAYI TERK EDERİZ’

Tiflis Arena’da oynanan ve ay-yıldızlı kadronun iki uzatma kısmı sonucunda 88-83 yenildiği maçın akabinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Onan, gergin geçen müsabakada ulusal oyuncu Furkan Korkmaz ile Gürcü basketbolcu Duda Sanadze’nin diskalifiye edildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Furkan yanında bizim bir kondisyonerle soyunma odamıza giderken, koridorda oynamayan oyuncuları, atılan oyuncu ve polislerle birlikte saldırdılar. Maç bitti kaybettik, soyunma odasının önünde iki tarafımızda otuzar polis ittire ittire hengame çıkardı. Gürcistan’ın resmi polisi bizimle fiziki bir arbedeye tutuştu. Buradan FIBA’ya sesleniyoruz. Ben FIBA’nın yetkililerini de söyledim. Kimse kendini kandırmasın ve kimseyi de aptal sanmasınlar. O koridordaki bütün kamera manzaralarını dakika dakika, bir saniyesini eksik etmeden bizim önümüze getirecekler. Şayet getirmezlerse ben Hidayet (Türkoğlu) Lider ile de konuştum artık. Biz bu turnuvayı terk ederiz.”

‘BÖYLE TURNUVA YAPILMAZ’

Ömer Onan, Türkiye’nin düzenlediği Avrupa şampiyonalarında kimseye bir ziyan gelmediğinin altını çizerek, “Koridorda Gürcistan polisiyle neredeyse yumruk yumruğa birbirimize gireceğiz. Açılın diyoruz, açılmıyorlar. FIBA’ya açık ve net olarak tekrar söylüyorum, ‘Yok kameralar silindi, yok odada bozukluk vardı, yok 2 saniye kayıp’ falan değil. Bütün kameralar tek tek bakılacak. Onun üzerine alacakları karara bakacağız. Şayet bunu çok acele biçimde yapmazlarsa kusura bakmayın oyuncularımız çok pahalı, bu çocukların kılına ziyan gelmesine hiçbirimiz müsaade vermeyiz. Bu turnuvadan çekilir gideriz. Bu türlü turnuva yapılmaz.” diye konuştu.

‘KONSOLOSLUKLA KONUŞACAĞIZ’

Yaşanan olayda en büyük kusurun FIBA’da olduğunu söz eden Onan, “Buradaki en büyük yanılgı FIBA’nın. Geldiğimiz günden beri bin tane eksiklik var. Oyuncular otelden salona 45 dakika gidiyor. Fakat şurada iki oyuncunun güvenliğini alamıyorsanız. O vakit bu işi yapmayacaksınız. Burada artık konsolosumuzla da konuşacağız. Güvenlik falan gelsin. Aşikâr ki korumayacaklar. Hidayet Başkan’la da konuşuyoruz. Önümüze bütün kameraları getirecekler.” biçiminde görüş belirtti.

Ömer Onan, koridordaki hücumda Gürcistanlı kimi oyuncuların da bulunduğunu anlatarak, “Oynamayan oyuncular, Shengelia… Maç oynayan adam, 3 kişi soyunma odasına masraf mi? Kenarda oynayan 3 oyuncu giriyor. Hem oyuncu oldum hem yönetici oldum, hayatımda birinci sefer bu türlü bir şeyi gördüm. Bu kadar fütursuz, bu kadar kendini bilmez insanların bir ortada toplandığı… FIBA bu işin sorumlusu.” değerlendirmesinde bulundu.

Onan, müsabakada kural kusuru yapıldığını da savunarak, “O da farklı bir bahis. Tutulacak bir tarafı yok, itiraz ettik. Kaptanın imzası gerekiyor. Parasını yatıracağız, bakacağız. Net kural kusuru.” tabirlerini kullandı.

A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi, 2022 Avrupa Şampiyonası (EuroBasket 2022) A Kümesi dördüncü maçında yarın Belçika ile karşılaşacak. Gürcistan’ın başşehri Tiflis’teki Tiflis Arena’da oynanacak müsabaka, TSİ 14.30’da başlayacak ve NTV’den canlı yayımlanacak. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.