Hakkari’da, şov ve yürüyüşlere 15 günlük yasak

Hakkari Valiliği, vilayet sonları içerisinde 3 Haziran 2022 tarihi saat 00.01’den 17 Haziran 2022 tarihi saat 23.59’a kadar 15 gün mühlet ile toplantı ve şov yürüyüşlerinin yasaklandığını açıkladı.

Kentte yürüyüşlerin yanı sıra, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü hava faaliyetleri ile açlık grevi, çadır kurma, imza kampanyası düzenleme ve dilek feneri, balon uçurmanın da yasak olduğu belirtildi.

Valilik açıklaması

İHA’nın haberine nazaran; valilik açıklamasında şu tabirlere yer verildi:

“Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ve milletin parçalanamaz bütünlüğü, ulusal güvenlik, kamu nizamı, hata işlenmesinin önlenmesi, diğerlerinin hak ve özgürlüklerinin korunması, genel sıhhatin korunması, koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi, meydana gelebilecek beklenen provokasyonların ve yaşanması beklenen toplumsal olayların önlenmesi emeliyle; 2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’nun 17 ve 19. Hususları ve 5442 sayılı Vilayet Yönetimi Kanunu’nun 11. Hususu kararları yeterince valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, Hakkari vilayet sonları içerisinde (il merkezi, ilçeler, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 3 Haziran 2022 tarihi saat 00.01’den 17 Haziran 2022 tarihi saat 23.59’a kadar 15 gün mühlet ile meydan, cadde, sokak, yol, park üzere umuma açık alanlarda; miting, açık yer toplantıları, şov yürüyüşleri, oturma aksiyonu, protesto aksiyonu, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri halinde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses-yayın araçları (taşıt, taşınabilir vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon uçurtmak, drone, paramotor/planör vb. her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum/kuruluşları hariç olmak üzere anma toplantısı/anma merasimi, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster asma, sticker yapıştırma vb. çeşitteki her türlü hareketlerin, aktifliklerin ve faaliyetlerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.