Herkes Fransa’nın sanıyor lakin dünyaya Türkiye’den satılıyor!

Türkiye’nin dört bir tarafında tabiattan canlı olarak toplanan “Helix lucorum” tipi kara salyangozları, Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki tesiste ön süreçten sonra Bilecik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaya gönderiliyor.

1989 yılında kurulan Menetrel Besin firması, Bandırma ve Bilecik’te olmak üzere iki tesisinde salyangoz dolmaları üzerine hizmet veriyor.

70 çalışanından 66’sı bayan olan fabrikada, titiz bir formda çok sayıda süreçten geçirilen salyangozlar, özel formül, baharat ve soslarla Fransa’da orta ve ana öğünlerde sıklıkla tercih edilen dolmalar haline getiriliyor.

Bu yıl ağır bir dönem geçirdiklerini belirten fabrika müdürü Yılmaz Akın, “İnanıyorum ki ham unsurda ıstırap yaşamayacağız. Tek umudumuz daha fazla sipariş alabilmek. Fransa’dan da dünyanın çeşitli ülkelerine giden bu salyangozları, Türkiye’den göndermek gurur verici.” dedi.

“Yıllık 700 ton bir satış gerçekleştirdik ve şimdiye kadar satışla ilgili bir meşakkat yaşamadık.” diyen Akın, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çünkü yabancı ortağımız birebir vakitte Avrupa’daki en büyük salyangoz tedarikçisi. Firmanın çok fazla kalite denetim ve pazarlama ağı var. Hem kalite konusunda hem de pazarlama konusunda biz elimizden geleni yapıyoruz.”

Firmada şu anda çalışan 70 şahıstan yalnızca 4’ünün erkek olduğuna değinen Akın, “Geri kalan çalışanımızın tamamı bayan. Bayanlarla çalışmak çok zevkli. Çok pak ve kaliteli eserler üretebiliyoruz. Sabırla yorulmadan üretiyorlar. İktisada çok büyük katkı sağlıyorlar. Hem aile hem de ülke ekonomilerine katkıları var.” diye konuştu.

GÜNDE 2 TON CİVARINDA ET SALYANGOZ DOLMASINA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Akın, tabiattan toplanan salyangozun sofraya gelinceye kadar geçtiği evrelerle ilgili şunları kaydetti:

“Doğadan toplanan canlı salyangozlar firmamıza gelir. Salyangozlar burada ön çalışmalardan geçirilir. Ön haşlamalar yapılır. Daha sonra et kabuktan çıkarılır. Et kabuktan çıkarıldıktan sonra bağırsaklar makas usulüyle kesilir. Bunun hepsini tek tek bayanlar gerçekleştiriyor. Kabuklar Bandırma’daki tesise gönderiliyor. O kabuklar orada özel bir proseste temizleniyor ve kullanılmak üzere tesisimize geri geliyor. Etler de burada boylanıp kalibre ediliyor ve tekrar kabuklara yerleştiriliyor. Şoklandıktan sonra haziran-temmuz ayından sonra dolma yapılmak üzere şu anki dönemi bekler. Depolarımızdaki etler kazanlarımızda yaklaşık 1-2 saat ortasında özel formül baharatlarla pişirilir. Günde 2 tonun üzerinde et pişirebiliyoruz. Günde 2 ton civarında eti burada salyangoz dolmasına dönüştürüp, şoklayıp, paketleyerek yurt dışına satıyoruz.”

Salyangoz etinin protein ve potasyum bedelinin çok yüksek olduğunu lisana getiren Akın, “Omega 3 tarafından somon balığına eş bedel ve üzerinde olduğunu biliyorum. Eti kabuğa yerleştirdikten sonra içine bol ölçüde sarımsak, maydanoz, acı biber ve tereyağı olan karışımı da koyduğumuzdan güç verici de bir eser.” diye konuştu.

“SATTIKLARI ESER BİZİM SALYANGOZUMUZ”

Akın, salyangoz dolmasının her ne kadar bir Fransız yemeği olarak düşünülse de asıl üretim yerinin Türkiye olduğunu vurgulayarak, “Onlar yalnızca bizden giden eserleri 12’li, 48’li ve 60’lı paketlere koyup satıyorlar. Sattıkları eser bizim salyangozumuz. Biz bunu biliyoruz. Bu işi yapmaktan zevk duyuyoruz. Bu eser marketlerde ve büyük toptan marketlerde satılıyor. Dondurulmuş eser olarak satışı yapılabiliyor.” diye konuştu.

9 yıldır firmada çalışan İmalat Sorumlusu Esra Erol ise 5 farklı kalibrede hazırlanan eserin kabuğu ve içindeki etin gramajlarının denetimlerini yaptıklarını anlatarak, “Fransa’nın tükettiği bu eserler bizim bayanlarımızın elinden çıkıyor.” dedi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.