İndirimi sabote eden ve satıştan cayanlar yandı: Vergi incelemesi geliyor

Konut kredisi indirimi sonrası satılık konut ilanlarındaki ikinci el konutlarla ilgili fahiş artışlar gündeme gelmişti. Hükümet bu artışları mercek altına alarak yeni adımlar geliştirdi.

Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci kere ve tek konut sahibi olacak vatandaşlara düşük faizli kredi açıklamasının akabinde birtakım fırsatçılar konutlara bir gecede yüz binlerce lira artırım yaptı. Hazine ve Maliye Bakanlığı paket açıklandıktan sonra fiyatları artıranları tek tek tespit etti. Bu kapsamda fahiş konut fiyatı artışı yapan kişiseller de dâhil 60 bin vurguncu tespiti yapıldı.

Vurguncu listesindekiler tüketici hakları ve vergi boyutuyla incelemeye alındı.

O GÜN BİNLERCE KİŞİ SATIŞTAN CAYMIŞ

İstanbul’da yalnızca bir tapu dairesinde 3500 harç sürecinin iptal edildiği ortaya çıktı. Gelir Yönetimi Başkanlığı uyumunda 81 vilayette vergi dairesi liderleri da emlak odaları ile işbirliği yaparak fahiş fiyatlara karşı inceleme başlattı.

VERGİ DAİRELERİ SEFERBER

Hükümet, konut dalına yönelin açıklanan 3 takviyeyle hem konut arzını artırmayı hem de vatandaşların uygun finansman imkanlarıyla konut sahibi olmalarını sağlamayı hedefliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bugün inşaat, konut dalı temsilcileriyle bir ortaya gelerek fiyatları indirmeleri, enflasyonla gayrete dayanak vermelerini istedi.

TEK TEK TESPİT EDİLDİLER

Sabah’ın haberine nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığı, gayrimenkulde “düşük faizli” krediyi fırsatçılığa çevirip fiyatı artıranları tek tek tespit etti. Ucuz kredi paketi açıklanmadan evvelki kişisel olanlar da dâhil bütün satış fiyatları tek tek çıkarıldı.

0,99 ve 0,89’LUK KONUT KERDİSİ İNDİRİMİ SONRASI ARTIŞLAR ALGORİTMAYLA TESPİT EDİLDİ

Hükmî bireyler de dâhil fiyatları kim artırdıysa algoritmayla ortaya kondu. Paket sonrası ters süreç yapanlar tespit edildi. Birinci etapta kişisel de dâhil 60 bin adapsız süreç belirlendi. Ticaret Bakanlığı ve ilgili kurumlara iletildi. Gelir Yönetimi Başkanlığı uyumunda 81 vilayetteki vergi dairesi liderleri, emlakçı odaları ve komiteleriyle ile işbirliği yaparak saha çalışmalarına başladı. Fahiş fiyat artışları tüketici hakları ihlali, vergi boyutu ile incelemeye alındı.

“TEK BİR DAİREDE 3 BİN 500 KİŞİ KELAM VERDİĞİ SATIŞTAN VAZGEÇTİ”

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, İstanbul’da yalnızca bir tapu dairesinde 3500 harç sürecinin iptal edildiğine dikkat çekerek, “Tüketici kanunlarına alım satım konusunda kollayıcı kararlar konulmalı. Bu hâkim durumu berbata kullanmak, fırsatçılıktır. Hukukçular bir ortaya gelip bunun ismini koymalı, yasal düzenleme yapılmalı” dedi.

Aşa, “Vatandaşın mülküne kimse müdahale edemez. Konutum beş milyon lira dediğinde kimse bir şey diyemez. Lakin sabah 1.5 milyon olan daireyi öğle 2 milyon liraya çıkarmak ahlaki değil. Faizlerin düşürüldüğü sabah bu tabloyla karşılaştık. Birebir gün yüzlerce emlakçı arkadaşımız aradı. Tapudayken 300-500 bin lira fazla isteyen, imza atmayan satıcılarla karşılaşıldı. Harç yatırılmış, tapuda imzaya gidilmiyor, süreçler iptal ediyor. Alıcı mağdur oluyor. Ekonomiyi baltalamaya kimsenin hakkı yok. Biz de oda olarak vergi daireleri ile işbirliği yaparak kamuoyunu bilgilendireceğiz. Fahiş fiyat artışına gidenleri portföyümüze almayacağız. Müteahhitler, konut sahipleri ile bir ortaya geleceğiz” dedi.

“SÖZLEŞMELERE ŞERH KONMALI”

Emlakçı odaları, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, satış mukavelesi yapıldıktan sonra vazgeçilemeyeceği tarafında şerh konulması tarafında düzenlemeye gidilmesini talep etti. Ankara Emlakçılar Odası Lideri Hakan Akçam, “Vergi dairesiyle işbirliğiyle yapıyoruz.

Biz de Ankara’da fahiş fiyata giden müteahhitleri, mesken sahiplerini tespit ediyoruz. Müteahhit 1.5 ay evvel 1 milyon daireyi 3 milyon liraya çıkardıysa bunun vergilendirme tarafına da bakılacak” dedi. Akçam, Ankara’da tapu dairelerinde de önemli caymalar olduğunu tabir ederek,

“Gayrimenkul danışmanlarının satışları kontrat yapıyor, tapuda bozuluyor. Resmi emlak danışmanları mukavele yaptıktan sonra şerh konulursa, vazgeçilmeyecek diye şerh konursa yükselişin önüne geçilebilir. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bunu yazdık. Karşılık bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.