İranlılar Atatürk heykeli önünde rejimi protesto etti

İran’da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve 3 gün sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin vefatı büyük reaksiyon yarattı. Antalya’da Atatürk heykeli önünde toplanan çok sayıda İran vatandaşı, rejimi protesto etti.

İran’da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya giren genç kızın hayatını kaybetmesi ülkede büyük reaksiyona yol açtı.

Başkent Tahran’da “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan ve komaya giren 22 yaşındaki Mahsa Emini, 3 gün sonra dün ömrünü yitirmişti. Tahran Polisi, karakola götürülen genç kızın burada birdenbire şuurunu kaybettiğini ve kalp rahatsızlığı yaşadığını belirtmişti.

İRANLILAR ATATÜRK HEYKELİ ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Bugün Antalya’da bir küme İranlı Mahsa Emini’nin mevtini protesto etti. Alanya’da Atatürk heykeli önünde toplanan İranlılar rejime reaksiyon gösterdi.

REİSİ’DEN SORUŞTURMA TALİMATI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, olayın soruşturulması talimatı verirken eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, hükümete seslenerek “İslam’ın ve devletin imajı daha fazla zedelenmemeli ve failler yargılanmalı” tabirlerini kullandı.

Sosyal medyada reaksiyonlar büyürken ülkede protesto şovları de düzenlendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.