İSO Lideri Bahçıvan: Kaliteli finansmana erişimi noktasında çok önemli sorunlar var

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) internet sitesi üzerinden Türk endüstrinin finansman erişimine ait değerlendirmelerde bulunan İSO Lideri Erdal Bahçıvan, kaliteli finansmana erişimde önemli sorunların yaşandığına dikkat çekti.

Son uygulanan iktisat siyasetleriyle ekonomin, üretimin ve cari açığa dönük en güçlü takviye ve can suyu olan ihracatçı sanayicilerin en kıymetli finansal dayanak kalemi olan Türk Eximbank kredi kaynaklarında son devirlerde önemli sıkıntıları yaşandığını belirten Bahçıvan, şunları söyledi:

“Türk Eximbank’ın bütün düzgün niyetine karşın kendi dışında kaynaklanan bu problemler, banka idaresine de badire yaşatmaktadır. Öncelikli olarak Merkez Bankası kaynaklı farklı sıkıntılardan kaynaklanan son BDDK uygulamaları ile de uygunca kangren haline gelen gelişmelerin, ihracatçı sanayicilerimizin kaliteli finansmana erişimi noktasında çok önemli sorunlar oluşturmaya başladığını müşahede ediyor ve izliyoruz. Bilhassa bayram öncesi üzere hassas bir periyotta bu mevzu, üretim ve ihracat dünyamızı hak etmediği bir finans dar boğazıyla karşı karşıya bırakıyor. İhracat ve sanayi kesimimizin bu tıp tatsız sürprizleri hiç hak etmediklerine inanıyoruz. Bu bahse bırakın önümüzdeki günleri, en kısa müddette kalıcı bir tahlil getirilmediği takdirde yakın gelecekteki ihracat sayılarında da üretim sayılarında da iktisadımızı olumsuz etkileyecek bir ekip gelişmelerin arifesinde olduğumuzu üzülerek gözlemliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.