Kısa Kısa Cadde

Hayırlı sergi

Yıllar önce kurduğu Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) çatısı altında başarılı sosyal sorumluluk projelerine imza atmanın yanı sıra, sanat çalışmalarıyla gündemde olan Ebru sanatını, renkler ve desenler ile tuvallerine aktaran Ebru Uygun, ‘Renklerin Gücü’ adını verdiği resim sergisiyle sanatseverlerle buluştu. Aysel Akçay, Beril Akçay, Canan İmer ve Evren Başık gibi iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimlerini sergisinde ağırlayan Uygun’un oğlu Axel Yarcan’da yalnız bırakmadı. Sergideki seçili eserlerin bir kısmı TOÇEV’e bağışlandı.

 Ebru Uygun açtığı sergide eserleri konukların büyük beğenisi topladı.

Teknede özel kutlama

Politika ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden Cavit Çağlar ve Nursel Çağlar’ın oğlu Mustafa Çağlar’ın doğum günü onuruna tüm aile bireyleri Bodrum’da bir araya geldi. Ailenin Yalıkavak’ta demirlenen teknesinde gerçekleşen kutlama, keyifli geçti. Yasemin ve Yeşim Kardeşler, abilerinin bu mutlu gününü sosyal medya hesabından “Canım abicim, nice mutlu sağlıklı senelere” notuyla paylaştı.

Şekerleme saati

İş dünyasının genç mensuplarından Neşet Yalçın ve eşi Şirin Yalçın’ın Bodrum’daki tatilleri tüm hızıyla sürüyor. Gün boyu denizi ve güneşin tadını çıkaran Yalçın çifti, deniz yoluyla eve dönüş yolculuğunda günün yorgunluğunu şekerleme yaparak çıkardı. Bu keyifli anlarını kalp emojisi koyarak yayınlayan çift, dostlarından bol beğeni aldı.

Düğün öncesi estetik

Düğün günü herkes harika görünmek ister. Bu sezon düğün öncesi estetiğinde dinamikler yavaş yavaş değişmeye başladı. Vanity Estetik Kurucu Ortağı Op. Dr. Güray Yeşiladalı, düğün öncesi çiftlerin jawline (çene dolgusu) ile burun dolgusuna olan taleplerinin arttığını söyledi. Yüz bölgesi için botoks, burun dolgusu, dudak dolgusu gibi uygulamaların, her dönem revaçta olduğunu belirten Yeşiladalı, düğün günlerinde yorgun ifadelerini enerjik bir ifadeyle değiştirmek ve çok daha dinç bakışlara sahip olmak isteyen gelin ve damatların sıklıkla göz altı ışık dolgusunu tercih ettiğini vurguladı.

Güneşlenmede doğru bilinen beş yanlış!

 

Yaz aylarında güneşten en yüksek faydayı sağlayabilmek için doğru zamana ve doğru doza dikkat etmek gerekiyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, toplumda güneşlenme hakkında doğru bilinen beş yanlışı sıraladı:

1 Tatile gitmeden önce hafif bronzlaşma beni deri kanserinden korur: YANLIŞ!

2 Bulutlu havalarda ve gölgede güneşten korunmaya gerek yok: YANLIŞ!

3 UV maruziyetinin yüzde 80’inin 18 yaş altında olduğunu duydum. 50’li yaşlardan sonra güneşten korumaya gerek yok: YANLIŞ!

4 Koyu tenli olanların güneşten korunması gerekmez: YANLIŞ!

5 Güneş koruyucular zararlıdır: YANLIŞ!

ÇOCUKLUKTA KULAK ŞİKAYETLERİ…

Uzmanlar uyardı: Çocuklarda sık görülen, orta kulakta sıvı birikimi,işitme azlığına neden olabilir.

Çocuğunuz televizyonun sesini çok açıyor, yakından seyrediyor veya seslendiğinizde birkaç defa tekrarlatıyorsa ağrısız orta kulak iltihabı geçiriyor olabilir. Özellikle sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, burun tıkanıklığı şikayetleri olan, uyku sırasında ağzı açık uyuyan veya horlayan bir çocuğunuz varsa orta kulakta sıvı toplanmış olma olasılığı yüksek. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Uzmanı Op. Dr. Remzi Tınazlı, “Okul öncesi çocukluk çağında orta kulakta sıvı toplanması, tıptaki ismi ile seröz otit sık görülür. Hastalığın erken evrelerinde işitme kaybı başlar. Erken dönemde tedavi ile düzeltilebilir” dedi.

Solar ürtikere ‘Dur’ deyin!

Güneşe bağlı kurdeşen olarak da bilinen solar ürtiker, derinin direkt güneşle temas etmesi neticesinde meydana gelir. Bazen kendi kendine geçer. Kolaylıkla kontrol altında tutulabilir. Çocuk Alerji, Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Alerji Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Akçay, tavsiyelerini sıraladı:

Kozmetikler ve kimyasalların cilde teması ortadan kaldırılmalıdır.

Paketli ve katkı maddesi fazla olan yiyecekler az tüketilmelidir.

Cilde uygun nemlendiriciler, güneş koruyucuları ve losyonlar kullanılmalıdır.

Açık renkli ve güneş ışınlarını direkt çekmeyecek nitelikte kıyafetler tercih etmelidir.

Güneş gözlüğü, şapka, yelpaze ve şemsiye kullanılabilir.

İlaç tüketimi en aza indirilmeli, uygun şartlarda tamamen kesilmelidir.

Saat 10.00 öncesi ve 16.00 sonrasında dışarı çıkılmalıdır.

Ölümcül arı sokmalarına dikkat!

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Okan Gülbahar, arı sokmalarına karşı uyarılarda bulundu. Erkeklerde alerjik reaksiyon riskinin kadınlara göre iki kat fazla olduğuna dikkat çeken Gülbahar, “Arı sokmaları anafilaksi ya da akut alerji krizine yol açabilir. Aşı tedavisini uygulanmalı ve alerjisi olanlar otoenjektörleri yanlarından ayırmamalı” dedi.

Arı soktuğunda ne yapmalıyız?

1 Ani hareketlerden kaçınarak, hızlı ve güvenli bir şekilde arıların olduğu bölgeden uzaklaşmak.

2 Eğer sokan arı bal arısıysa ve zehir kesesi halen deride kasılıp zehir vermeye devam ediyorsa, iğneyi derhal yerinden çıkartmak.

3 Sokulan bölge temiz, sabunlu su ile yıkanarak kurulanmalıdır. Antiseptikler kullanılabilir.

4 Deriyi tırnaklarla kaşıyıp yara yapmaktan kaçınılmalıdır.

5 Sokulan alanı rahatlatmak için soğuk kompres, alerji hapları, kortizonlu kremler, ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.