Libya, Türkiye ile yakınlaşmanın başladı

Libya Temsilciler Meclisi Lideri Akile Salih, Libya’daki El-Mesar televizyonuna verdiği demeçte, Ankara’ya ziyaret planı hakkında konuştu.

Libyalı hareketçi gençlerin 1 Temmuz’da Tobruk’taki Temsilciler Meclisine yönelik baskınına işaret eden Salih, “Türkiye’ye ziyarette bulunacağım lakin ziyaretin tarihi Libya’daki son olaylar nedeniyle belirlenemedi.” dedi.

Salih, “Türkiye ile yakınlaşma var. Devamlı boykot yahut devamlı rekabet yoktur; siyaset esnektir, gelişmeye ve değişime açıktır” tabirlerini kullandı.

LİBYA’DAKİ SİYASİ KARIŞIKLIK

Libya’da bir müddettir iki başka hükümet bulunuyor ve bu durum ülkenin yine şiddet sarmalına sürüklenmesi tasalarını artırıyor.

Birleşmiş Milletler öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu‘nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti fakat seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti’nin vazife mühleti 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Fethi Başağa‘yı başbakan seçmiş, 1 Mart’ta da Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması‘nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak vazifesinin başında olduğunu ve vazifesi lakin seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.