MEB okullara İŞKUR TYP ile işçi alımı başladı! Müracaat sayfası ve kuralları…

İŞKUR’un Toplum Faydasına Programlar (TYP) kapsamında okullara paklık vazifelisi alımı yapılacak. Türkiye genelinde yayınlanacak olan ilan kimi vilayetlerde açılmaya başlandı. İlanlar yayınlandıkça ilan numaralarını sizlerle paylaşacağız.

TYP MÜRACAAT KAİDELERİ NELER?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

 • Kuruma kayıtlı olmak,

 • 18 yaşını tamamlamış olmak,

 • 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununun 4 üncü unsurunun birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç birebir Kanunun 4 üncü unsurunun birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak yahut belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,

 • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

 • Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç).

MEB OKULLARA TYP İLE İŞÇİ ALIMI BAŞLADI!

Milli Eğitim Bakanlığı TYP kapsamında 387 kişilik işçi alımı yapacak. İlanın müracaat numaraları ve ilçeleri şu biçimdedir:

 1. Tunceli Merkez 110 Kişi – 307176

 2. Artvin Yusufeli 68 Kişi – 307304

 3. Artvin Arhavi 47 Kişi – 307292

 4. Artvin Kemalpaşa 18 Kişi – 307311

 5. Artvin Murgul 18 Kişi – 307308

 6. Artvin Merkez 95 Kişi – 307306

 7. Artvin Şavşat 27 Kişi – 307309

 8. Artvin Borçka 52 Kişi – 307310

NASIL MÜRACAAT YAPILIR? 

Aşağıda yer alan irtibat adresine tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘’Başvuru Yapılacak İl’’ yazan kutucukta Artvin vilayetini seçerek ilanları görebilirsiniz.

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 başka yol bulunmaktadır. Her programın niteliğine nazaran bu usullerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu Vilayet Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. 

 • Noter kurası tekniği,
 • Liste prosedürü,
 • Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste formülü.

İstihdamında zahmet çekilen özel siyaset kümelerine programdan yararlanma konusunda öncelik verilmektedir. Bu kapsamda liste ayrımına gidilmiş olup aşağıdaki kümeler Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak biçimde tasnif edilmektedir. Aşağıdaki kümelerin hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, kümeler ortasında rastgele bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,
35 yaş üstü bireyler,
Engelliler,
Eski mahkumlar,
Terörle çabada malul sayılmayacak halde yaralananlar.

Başvuru başlangıç tarihi birebir olan TYP’lere Adres Kayıt Sistemine (AKS) nazaran tıpkı adreste ikamet eden bireylerden sadece biri katılabilmektedir.

AKS’ye nazaran birebir adreste oturanların, gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam karlarının taban fiyat tespit kurulu tarafından belirlenen bir aylık minimum fiyatın net meblağının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde kelam konusu adreste oturan şahıslar TYP’den yararlanamamaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.