Muğla’daki yaralı caretta caretta tedavi edildi

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Kıyısı’na yumurta bırakmak için gelen caretta carettanın art bacağına saplanmış olta ve misina görevlilerce çıkarıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İztuzu Kıyısı’nda denize dönerken görülen yaralı dişi kaplumbağa, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) takımları tarafından tedavi edildi.

Caretta carettanın art bacağına saplanmış olta ve misinaları çıkaran vazifeliler, bu durumların deniz kaplumbağalarının vefatlarına neden olabileceğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Olta ve misinalar, deniz kaplumbağalarının yüzgeçlerinin kopmasına yahut boğularak ölmelerine neden olabiliyor. Şayet bu durumda bir kaplumbağaya rastlanırsa olta iğnesinin ucu kesildikten sonra iğne kolay kolay çıkarılabilir. Müdahale edilemeyecek bir durumla karşılaşırsanız çabucak merkezimizi arayabilirsiniz.”

Ekiplerin tespit edilen caretta caretta yuvasını gece boyunca nöbet tutarak, muhafaza altına aldığı tabir edilen açıklamada, kaplumbağanın denize gönderildiği belirtildi. DEKAMER, grupların kıyılarda çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.