Nuri Bilge Ceylan kime oy vereceğini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı saatler kala, sanatçılar ülkemizde demokrasinin güçlenmesi ve vatandaşların oy kullanmaya teşvik edilmesi için çağrılar yapmaya devam ediyorlar.

Bu çerçevede, ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan da Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini belirtti ve Instagram hesabından “İlk turda bitirelim” kampanyasına destek verdi.

NURİ BİLGE CEYLAN KİMDİR

Nuri Bilge Ceylan, Türk sinemasının önde gelen yönetmenleri arasında yer alan, aynı zamanda senarist, yapımcı ve oyuncu olan bir sanatçıdır. 26 Ocak 1959’da İstanbul’da doğan Ceylan, üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra, sinemaya olan ilgisi nedeniyle New York Film Academy’de eğitim almış ve sinema alanında kariyer yapmaya başlamıştır.

Ceylan, ilk uzun metrajlı filmi “Kasaba” ile 1998 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilmiştir. Ardından, “Mayıs Sıkıntısı” (1999), “Uzak” (2002), “İklimler” (2006), “Üç Maymun” (2008), “Bir Zamanlar Anadolu’da” (2011), “Kış Uykusu” (2014) ve “Ahlat Ağacı” (2018) gibi pek çok ödüllü film yapmıştır. Ceylan’ın filmleri, insan psikolojisi ve Türkiye’nin sosyal ve kültürel yapısı üzerine odaklanmaktadır. Ceylan, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödülleri gibi birçok prestijli ödül kazanmıştır ve dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahiptir.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir