Öğretmenler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarına reaksiyon gösterdi: ‘Hak aramak çapulculuk mu?’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Eylül’de Beştepe’de gerçekleştirdiği 20 bin kontratlı öğretmen atama merasiminde reaksiyon çeken açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Yasası’na reaksiyon gösterip boykot eden öğretmenlere yönelik, boykot davetinin “art niyetli” olduğunu kaydederek şu tabirleri kullandı: Bırakın artık bu boykotu falan nedir bunlar? Siz, eğitim öğretim mimarı mısınız, yoksa sokaklarda, caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız? Bize yavrularıyla, yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım, o denli caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil.

“SİZİN İSMİNİZE DA UTANIYORUZ”

Erdoğan’ın bu kelamlarına yansılar gecikmedi. Eğitim İş Genel Lideri Kadem Özbay Erdoğan’ın kelamlarına yansısını şöyle lisana getirdi:

Sınıfta öğretmenin önüne geçmeyen, savaş meydanında bile öğretmeni önceleyen ve “Asıl savaşımız cehalete karşı” diyen, “Geleceğin mimarı öğretmenlerdir” diyen Başöğretmenimizden, bugün en üst perdeden öğretmene “çapulcu” diyen Cumhurbaşkanına. Sayın Cumhurbaşkanı sizin isminize biz utanıyoruz, ve alkışlayanlar sizin isminize da utanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Bakan, bugün buradan size bir öğretmen dersi vermek istiyorum. Biz öğretmenler, sınıfımıza girdiğimizde çocuklarımızın rengine, lisanına, dinine, ırkına, annesine, babasına, geçmişine bakmadan, hiçbirini ayırmadan hepsini kucaklarız. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerine, bu ülkenin her bir çocuğunun nitelikli eğitim hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTILAR

Birçok öğretmen de toplumsal medya üzerinden yansısını lisana getirdi. Cumhuriyet’e konuşan ve 25 yıldır vücut eğitimi öğretmenliği yapan Berna G.K., ‘hak aramak çapulculuksa, evet çapulcuyuz’ dedi. Berna G.K., “Birkaç yıl evvel parasız yüksek lisans programları revaçtaydı. O devir mana verememiştik lakin artık görüyoruz ki Öğretmenlik Meslek Yasası ile bu şahıslara imtihansız bir biçimde ayrıcalık tanınacak. Öğretmenlikle alakası olmayan programlarda yüksek lisans yapmış bireyler var. Bunlar için rastgele bir düzenleme kelam konusu değil” dedi.

Berna G.K., “Akademisyen olmak isteseydim, yüksek lisans yapardım. Fakat ben mesleğimde ilermeyi seçtim ve alanımda uzmanlaştım” diyerek şunları kaydetti:

Hepimiz kendi branşlarımızda aslında uzmanız. Yasa hakkında itirazlar başlayınca herkes dedi ki öğretmenler imtihana itiraz ediyor. Hayır, biz makul bir imtihan olur tahminen diye bekledik. Temmuz devrinde açıklanan eğitimlerle gördük ki alanlarımızla alakasız mevzulara çalışmamız beklendi. Bunların bize uzmanlık katacak hiçbir yanı yok. Bakan beyefendi imtihana başvuran 650 bin öğretmen olduğunu ve öğretmenlerin şad olduğunu söyledi. Öğretmenler mecbur olduğu için değil, bu ekonomik kriz ortamında artacak maaşlara muhtaçlık olduğu için başvuruyor. Hak aramak çapulculuksa, evet çapulcuyuz. Biz hiç kimsenin hakkını yemedik, kendi hakkımızı arıyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.