Örümcek zehrinden kalp krizi ilacı geliştirildi

Avustralya’da Queensland Üniversitesi’nin (UQ) ilaç araştırmacılarından oluşan bir takım, ölümcül örümcek zehrini kullanarak yeni bir kalp krizi tedavisi geliştirdi.

İlaç, Avustralya’nın en zehirli örümceklerinden biri olan K’gari huni yuvalı örümceğinin zehrinden üretildi. Şu anda IB001 olarak isimlendirilen ilaç, bir kalp krizi ya da inme sırasında vücudun gönderdiği ve kalp hücrelerinin ölmesine yol açan sinyali bloke ederek çalışıyor.

Yerel bir teşebbüs aracılığıyla kelam konusu tedaviyi pazarlamayı planlayan takım kısa bir müddet evvel Brisbane merkezli Infensa Bioscience şirketinin özel yatırımcılardan 23 milyon Avustralya doları (15.6 milyon ABD doları) meblağında başlangıç fonu almasının akabinde ilacın insan denemelerine bir adım daha yaklaştığını söz etti.

Infensa Bioscience şirketinin elde ettiği başlangıç dayanağı sayesinde ilaç, önümüzdeki yıl Avustralya’nın Queensland eyaletinde faz 1 klinik deneylerine başlamaya hazırlanıyor.

Tedavinin, Avustralya’nın kırsal bölgelerinde yaşayan ve en yakın hastanenin saatlerce uzaklıkta olduğu bir yerde inme ya da kalp krizi geçirebilecek hastaları tedavi etmek için bilhassa faydalı olacağı düşünülüyor.

Queensland Üniversitesi Moleküler Biyobilim Enstitüsü’nden grup başkanı Profesör Glenn King, “Aklımda felç için faydalı olacağını düşündüğümüz belli bir ilaç gayesi vardı ve bu iyon kanalında yer alıyordu. Zehirlerin, bu iyon kanallarının aktivitesini ayarlayan en varlıklı molekül kaynağı olduğu ortaya çıktı. Böylelikle dünyanın en büyüğü olan zehir koleksiyonumuza bakmaya başladık. Şaşırtan bir biçimde, en başarılı olan molekül lokal bir örümceğin zehrinden çıktı. K’gari huni yuvalı örümceği, saflaştırabildiğimiz ve bu iyon kanalının en âlâ küçük molekül inhibitöründen yaklaşık 50 bin kat daha güçlü olduğunu gösterebildiğimiz şahane bir moleküle sahipti” dedi.

UQ Baş Araştırma Vazifelisi ve Infensa CEO’su Doçent Mark Smythe, geliştirdikleri ilacın kalp krizi ya da inmeden kaynaklanan, geri dönüşümü bulunmayan hücre hasarını tedbire yeteneğine sahip dünyadaki birinci ilaç olacağını tabir etti.

Smythe “Kalp, kalp krizi sırasında ölen kas hücrelerini yine üretemez, bu nedenle bu ziyanlar kalıcı hasar bırakır ve kalp yetmezliği, sakatlık ve ömür kalitesinde düşüşe yol açabilir” sözünü kullandı.

Queensland Üniversitesi’nden araştırmaya katkıda bulunan Nathan Palpant, “Bu, birinci müdahalede bulunanın, bir kalp krizi ya da inme geçirdiği düşünülen bir hastayla karşılaştığında sahiden en erken etapta verebileceği bir ilaç. (Şu anda) Hekimlerin bu çeşit hasarların daha en baştan oluşmasını önlemesini sağlayacak bir ilaç bulunmuyor” diye konuştu.

Şirket ilacın, organ nakli için donörler tarafından bağışlanan kalplerin hayat müddetini uzatmak emeliyle kullanımını genişletmek için kaynak oluşturmaya çalışıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.