Osmaniyeli gazi depremde ailesini kaybetti

İHA

Asrın felaketinin üzerinden aylar geçmesine rağmen acıları tazeliğini koruyor..

Depremlerden etkilenen iller arasında olan Osmaniye’de, Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan Metin Tamer Sitesi’nde deprem sırasında yıkılan B blokun en son katında oturan 45 yaşındaki İsmail Kaba, yıkılan binanın enkazında ailesiyle birlikte kaldı.

Gazi Kaba enkazdan yaralı olarak çıkartılırken, eşi 43 yaşındaki Şenay ile çocukları 21 yaşındaki Durmuş Ali, 19 yaşındaki Özlem, 17 yaşındaki Fatma Sena ve 14 yaşındaki Furkan hayatını kaybetti.

1996 yılında Hakkari Yüksekova’da bölücü terör örgütüyle girilen silahlı çatışmada gazi olan ve Osmaniye Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Şube Başkanlığı görevini yürüten İsmail Kaba, deprem anında yaşadıklarını anlattı.

“Çocuklarımla dua etmeye başladık”

Deprem sırasında dua edip Kelime-i Şehadet getirdiğini anlatan İsmail Kaba, şunları söyledi:

Depremde oturduğumuz apartman yıkıldı. Saat 04.17’de bina, yıkılmadan önce uyandığımızda sallanıyordu. Eşim uyandırdı ‘deprem oluyor kalk’ dedi. Kalktık çocukları yanımıza çağırdık. 2 kızım yanımıza geldi. Oğlanları çağırdık onlar gelmediler yanımıza. Deprem durmayınca çıkalım dedik koridora doğru yöneldiğimizde alttan büyük sarsıntı başladı. Binayı sallıyordu. Büyük gürültüyle kulak çınlatan o gürültü sesleri geliyordu. Yatak odasına geri döndük. Eşim ve 2 kızım yatak odasında bitmesini bekliyoruz. Eşim ‘dua edin Kelime-i Şehadet’e başlayın’ dedi. Çocuklarımızla birlikte dua etmeye başladık, bina yatmaya başladı, hem alttan vuruyor hem sallantı başladı.

“Bina bir anda üzerimize çöktü”

Metin Tamer Sitesi’nde 7. katta olduklarını hatırlatan Kaba, şu ifadeleri kullandı:

“Vefat ettiklerini bilmiyordum”

Uzun süre tedavi gördüğünü anlatan Kaba, şunları söyledi:

Akciğer kanamam vardı, belde ve kaburgalarda kırık vardı. Eşimin ve çocuklarımın hastanede tedavi gördüğünü söylediler. Eşimin, kızlarımın, oğullarımın vefat ettiklerini bilmiyordum. Yürüyemediğim, nefes almada sıkıntı yaşıyordum, akciğerde sorun olduğu için öğrendikten sonra kardeşlerime şehitlerimi ziyaret etmek istediğimi söyledim. Jandarmadan yardım istedim köye gidip şehitlerimi ziyaret etmek istiyorum diye, sağ olsun ambulans ayarladılar aldı götürdüler. Ambulansla şehitlerimizin mezarını ziyaret ettim ilk defa orada gördüm mezarlarını. Oğlum büyük sarsıntı başlayınca küçük kardeşinin üzerine kapanıyor, kardeşini korumaya çalışmış. Deprem esnasında orada kendi canını hiç düşünmemiş, kardeşinin üzerine kapanmış şekilde bulmuşlar. Yaşları küçüktü ama yürekleri büyüktü. Hiç kaçmaya teşebbüs etmemiş, kardeşini korumaya çalışmış. İkisi de şehit olmuş orada.

“Tek tesellim şehit olmaları”

Kaba, sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık telefon etti ‘Ne mutlu başkanım size şehit eşi oldunuz, şehit babası oldunuz 2 defa gazi oldunuz’ dedi. Burada en çok benim kendimi teselli ettiğim konu çocuklarım, eşim şehit oldular diyorum. Bu şekilde kendimi teselli ediyorum. Başka hiçbir pencereden bakmıyorum. Tek pencereden bakıyorum eşim ve çocuklarım şehit oldular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir