Özel üniversitelere, emsal ‘zam’ kararı: En fazla yüzde 79.60 artırım

Özel üniversiteler, tahsil fiyatlarına uyguladıkları artırımlarla gündeme geldi.

Bazı üniversitelerin uyguladıkları artırım oranları yüzde 200’e kadar vardı.

Avukatlara gelen talep doğrultusunda Beylikdüzü’nde bulunan özel bir üniversiteye yönelik Bakırköy Tüketici Mahkemesi’nde dava açıldı.

DHA’nın haberine nazaran; yapılan soruşturma sonucunda Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesi’nde alınan karar doğrultusunda özel üniversitenin TÜİK tarafından belirlenen temmuz ayı TÜFE oranı olarak hesaplanan yüzde 79.60 oranı ile öğrencilerin kayıtlarının önlemden yenilenmesine karar verildi.

Özel üniversitenin uygulayabileceği en fazla artırım oranı 79.60

Mahkeme tarafından alınan ihtiyati önlem kararı öğrencilerin kayıt yenileme sürecinde kayıtların yenilenmesinde yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçiyor.

Karar doğrultusunda özel üniversite 2021-2022 yılı tahsil fiyatı üzerinden en fazla yüzde 79.60 artırım oranı ile kayıtları yenileyebilir.

“İşlem tüketici, yönetim ve rekabet hukuku açısından maddelere aykırıdır”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Murat Bostan, bahisle ilgili değerlendirmelerde şu sözleri kullandı:

“Özel üniversitelerde okuyan öğrenci arkadaşlarımızın yaşadıkları hukuksuzlukların en başından beri yanındayız.

Özel okullar kayıt kademelerinde yüzde 5, yüzde 10 üzere taahhütlerde bulundular. Bu taahhütler hukukta icaptır.

Özel üniversiteler bu halde öğrencilerin iradelerini kendi okullarının tercih edilmesi istikametinde şekillendirdiler. Kelam konusu süreç tüketici, yönetim ve rekabet hukuku açısından kanunlara terstir.

“Dürüstlük kuralına aykırıdır”

Üstelik öğrencilerin yatay geçiş haklarının dolmasından sonra bu artırımlar açıklanmıştır. Bu durumda özel üniversiteler öğrencilerin kayıt fiyatlarını ödememeleri durumunda bir yıllarının yanmasını göze almışlardır. Bu dürüstlük kuralına terstir. Biz müvekkillerimiz ismine yaptığımız müracaat ile ihtiyati önlem kararını mahkemeye kabul ettirdik.

Öğrencilerin paralarını geri almaları mümkün

Şimdilik yüzde 79.60 olarak talebimizi kabul ettirdik. Ancak biz bununla da yetinmeyeceğiz. Yüzde 5, yüzde 10 üzere okullarında taahhüt ettiği oranlar üzerinden temel davamızı açacağız. Üniversiteler taahhüt ettikleri bu yüzde 10 artış oranına uymak zorundadırlar. Açacağımız temel davada da bunun sonucunu almaya çalışacağız. Yüzde 200’lük artırımlı tarifeden de kayıtlarını yenileyen arkadaşlarımız için de hiçbir şey geçmiş değil. Artırımlı halde kayıtlarını yenileyen arkadaşlarımız sebepsiz zenginleşmeye bağlı davalarını açıp, paralarını geri almaları mümkün. Bizde bu süreçte öğrenci arkadaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.


“İhtiyati önlem kararı emsal teşkil etmektedir”

Ayrıca Tüketici Mahkemesi’nden aldığımız ihtiyati önlem kararı emsal teşkil etmektedir. Bunun diğer bir örneği şu basamakta yok. Temel davamızda da yüzde 79 değil yüzde 10 olması formunda çabalayacağız. Geçen yıl 11 bin, 12 bin liradan kayıt yaptıran öğrenci arkadaşlarımız. Bu yıl 35 bin, 40 bin üzere çok fahiş artırımlarla kayıt yaptırmaları kabul edilebilir değil. Bu aldığımız kararla birçok öğrenci arkadaşımızın rahat bir nefes aldığına eminiz. Biz bununla da yetinmeyip daha fazlası için uğraşacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.