Perinçek bunu nasıl ödesin: 555 bin lira

14 Mayıs tarihinde Türkiye, 13. cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanı adayı olmak için ya TBMM’de grubu bulunan bir partinin önermesi ya da 100 bin imza aranacak. Adaylık sürecinin başlaması için Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı takvime göre 5 gün içerisinde 100 bin imzalar toplanması gerekiyor. 100 bin imzayı toplayamayanlar aday olma haklarını kaybedecek.

Bağımsız cumhurbaşkanı adayı olmak için yüz bin imza bulunması da yetmiyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçmenler tarafından aday gösterilen cumhurbaşkanı adaylarının 555 bin 980 lira, bağımsız vekil adayı olmak isteyenlerin ise 55 bin 898 lira ödemesi gerektiğini bildirdi.

Yener, bağımsız milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı adaylığı başvuru ücretlerini açıkladı:

“Kurumumuz bugünkü toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili esasları belirlemiştir. İttifaklara ilişkin ilke ve esaslar belirlendi. Propagandalara ilişkin çalışmalar tamamlanmıştır. Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenlerin ödeyeceği ücretin 55 bin 598 lira olduğu belirlenmiştir, seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen cumhurbaşkanı adaylarının ise yatırması gereken miktarın 550 bin 980 lira olduğu belirlenmiştir. Bu belirlemeler siyasi partiler kanununun ve cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kanunun esaslarına göre belirlenmiştir. Görme engelli vatandaşların oy kullanabilmesi için çalışmalara başladık.”

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI: ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU

2023 seçimi için ilk aday Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından açıklandı. 2022 yılının Şubat ayında partisinin Kızılcahamam Kampında konuşan MHP Genel Başkanı Bahçeli “Bizim cumhurbaşkanı adayımız nettir, o da Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır” açıklaması yaptı. Recep Tayyip Erdoğan AK Parti ve MHP’nin önerisi ile aday olacak.

Altılı Masa’da gerçekleşen görüşmeler sonucunda Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı CHP ve İYİ Parti’nin meclis grupları tarafından ortak olarak önerilecek. Kılıçdaroğlu’nun 100 bin imza toplaması beklenmiyor.

ADAY ADAYLARI: İNCE, UZAN, OĞAN VE PERİNÇEK

Mecliste grubu olmayan, yani imza toplayarak ve belirlenen ücreti ödeyerek aday olması gereken isimler ise Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 2002 seçimlerinde Genç Parti’nin Genel Başkanı olarak yüzde 7 oranında oy alan Cem Uzan, Zafer Partisi’nin başını çektiği ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek. Bu isimler seçim süreci başladığında adaylıklarını ilan etmişti. Ancak cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imzayı beş gün içerisinde toplamaları ve 555 bin 980 lirayı ödemeleri gerekiyor.

KURULTAY KARARI UYGULANABİLECEK Mİ?

Vatan Partisi’nin 11’inci Genel Kurultayı, ‘Amiral Soner Polat Kurultayı’ adıyla Ankara Spor Salonu’nda düzenlediği kurultayda Vatan Partisi Genel Başkan Doğu Perinçek cumhurbaşkanı adayı olarak önerilmişti. Perinçek, kurultayda oy birliği ile Vatan Partisi’nin 2023 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı olarak seçilmişti. Vatan Partisi’nin mecliste grubu bulunmadığı için Perinçek 100 bin imza toplaması gerekiyor. 2018 seçimlerinde Doğu Perinçek 100 bin imza toplayarak aday olmuş ancak topladığı imzadan daha az oy almıştı. Perinçek’in bu seçimlerde gereken imzayı toplayıp toplayamayacağı ve belirlenen ücreti ödeyip ödeyemeyeceği merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir