Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan kritik ‘iklim değişikliği’ açıklaması: ‘Yoğun yağışlar ve orman yangınlarına neden olacak’

Son günlerde global iklim değişikliğinin tesirleri ile görülen ani lokal ve şiddetli yağışlar, can ve mal kayıpları ile alt ve üst yapıda hasarların oluştuğu sel ve heyelanlara neden oluyor. İklim değişikliğinin tesirleri ile hava ve deniz suyu sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyrettiği bölgede değişen hava sıcaklıkları orman yangınları ve ağır yağış risklerini artırdığı belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Siyasetleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, iklim değişikliğinin havanın bir uçtan öbür uca süratle geçişini hızlandırdığını açıkladı.

“ŞEHİRCİLİK VE ALTYAPI KUSURLARI…”

Boğaziçi Üniversitesi İklim Siyasetleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, iklim değişikliği sebebiyle yaz aylarında sıkça sert yağışlar olacağını belirterek, “Havanın bu türlü olması olağan. Havanın olağan bir değişkenliği var. Bazen sıcak olur, bazen serin olur. Ne giyeceğimizi bilmeyiz. Yağış olur, sonraki gün üşürüz. Lakin iklim değişikliği bütün bu bir uçtan bir uca gidişleri hızlandırıyor ve daha sıklaştırıyor. Bizim açımızdan bakıldığında sıcak daha sıcak oluyor, soğuk daha soğuk oluyor, yağışlı daha yağışlı oluyor ve bunların frekansları değişiyor.

Eskiden bu kadar sert yaz yağışları iki üç senede bir olurken artık her sene oluyor. Bunun üzerine şehircilikte yaptığımız altyapı kusurları da binince bu sefer ortalığı sel götürüyor. Geçen sene Bozkurt felaketini yaşadık. Münasebetiyle bir gece yağan yağmurda Kastamonu ve Sinop’ta oldukça sayıda can kaybı oldu. Bu sene Ankara’da oldu. Tıpkı yere birebir anda olacak değil ancak bölgemizde bütün bu sorunlar gitgide artan biçimde karşımıza çıkacak” diye konuştu.

“ORMAN YANGINLARI VE AĞIR YAĞIŞLAR OLACAK”

Prof. Dr. Levent Kurnaz, bu yıl orman yangınları ve ağır yağışların görüleceğini açıklayarak, “Daha yazın başındayız. Bunun üzerine ortalık biraz daha kuruyacak. Ondan sonra kuraklıktan ötürü ziyan gören bitkilerimiz olacak. Eserlerde azalma olacak. Yazın muhtemelen çok ağır yağışlı bir yer olacak. Orman yangınlarını konuşuyor olacağız. Bunların sıklığı gitgide artacak. Bunun önüne geçmenin artık bir imkanı yok.

– Yalnızca daha makus olmasını engelleyebiliriz. Kömür, petrol, doğalgaz kullanmayacağız bu kadar kolay. Şimdi yazın başı 28 derece ve yüzde 60 nemdeyiz, 28 derece İstanbul için hiçbir şey değil, 35 civarına çıkacağız yüzde 60 nem olacak. Bu günleri yaşayacağız. İstanbul 50 dereceyi görecek. Torunlarımız ileriki vakitlerde 50 dereceyi görecek. Havada nem var. Yağışlardan ötürü oluyor, buna su döngüsü diyoruz gitgide hızlanıyor” dedi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.