Rusya ilhak ettiği Kırım’a BM heyetinin girişine müsaade vermedi

BM İnsan Hakları Kurulu’na sunulan Genel Sekreter Antonio Guterres’in “Ukrayna’nın bir müddettir işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde insan hakları durumu” bahisli raporunda, bölgedeki son durum değerlendirildi.

Kırım’da insan hakları ihlaline maruz kalan mağdurlarla birebir yapılmış mülakatlardan elde edilen bilgilerin yer aldığı raporda, mağdurların sözlerinin farklı kaynaklardan da doğrulandığı belirtildi.

Rusya’nın koyduğu kuralların Kırım’da basın özgürlüğü ve bilgiye erişimi olumsuz etkilediği kaydedilen raporda, Rusya’nın Kırım’da farklı siyasi görüşleri susturduğu bildirildi.

Kırım’da din ve inanç özgürlüğünün de baskı altında olduğu, Kırım’da yaşayan Yahova Şahidi Hristiyanlarının “aşırı grup” olarak nitelendirilerek faaliyetlerinin yasaklandığı aktarıldı.

Bunun yanı sıra Kırım’a bağlı Aluşta’da bir imamın mescitte vaaz verdiği için para cezasına çarptırıldığı da aktarıldı.

BM heyetinin Kırım’da insan hakları durumuna dair son gelişmeleri incelemek için denetimsiz erişim talebinin Rusya tarafından reddedildiği, bu yüzden heyetin Kırım’a giremediği belirtildi.

Raporda sözlerine yer verilen Guterres, “Rusya Federasyonu’nun koştuğu kurallardan dolayı İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, Genel Heyet kararı uyarınca Kırım’da alan çalışması yapabilecek uygun bir usul bulamadı.” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.