Sanatta bu hafta

Dijital sanat platformu Zarastro Art’ta stant

Dijital sanat platformu Zarastro Arka, yayın hayatına üç çevrimiçi stantla başladı. https://zarastro.art adresinden ulaşılabilen Zarastro Arka, Ferhat Özgür, Nancy Atakan ve Kübra Cenk Uslu’nun işlerinden oluşan üç başka sergiyi ziyaretçilere açtı.

“To Be Good and To Live”, sanatçı Ferhat Özgür’ün mesleğinin son yirmi yılında farklı devir ve kentlerde çektiği 16 fotoğrafı, savaş ve pandemi art planında vaktin ruhu çerçevesinde yine ele alıyor. “Cultural Threads”, multidisipliner sanatçı Nancy Atakan’ın birbiriyle etkileşim halinde olan görüntü seçkisiyle, toplumsal cinsiyet rollerinin baskıcı tabiatını ve globalleşen dünyanın kültür konusunda nasıl hak tez etme gereği hissettiğini yansıtıyor. “The Many Faces of Transcension” ise NFT sanatkarı Kübra Cenk Uslu’nun beşerlerle doğal dünya ortasındaki kontağın gelgitlerini araştıran yeni koleksiyonunu tanıtıyor.

Anadolu’nun kadim geleneklerine hürmetle

Gedik Sanat’ın Anadolu’nun kadim geleneklerine yaptığı vurguyla başlattığı “Mozaik” projesi, ülkemizin yedi yöresine ilişkin yedi tema üzerine genç bestekarlarımızın oluşturduğu yedi yaylı dörtlü yapıtın birinci seslendirilişlerini içinde barındırıyor. “Mozaik”, bugünden itibaren yedi gün boyunca her akşam saat 21.00’de Gedik Sanat ve Gedik Üniversitesi YouTube Kanalı’nda eşzamanlı yayımlanacak.

“Masalsı Diyaloglar”

Galeri Selvin, 17 Mayıs-17 Haziran tarihleri ortasında Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki değerli temsilcilerinden Mersad Berber’in “Masalsı Diyaloglar” isimli fotoğraf standına mesken sahipliği yapacak.

Beste Gürsu küratörlüğünde hazırlanan stanttaki yapıtlarda Dubrovnik çiçekleri ve Dubrovnik bayanları göze çarpıyor. Mesleğine Dubrovnik’deki bayanları resmederek başlayan Berber, çizdiği Bosna atları ile de biliniyor. 1960’ların başlarında Ljubljana Hoş Sanatlar Akademisi’nde öğrenci iken Preseren Ödülü’ne layık görülen Berber’in yapıtları birinci kere 1961’de periyodun itibarlı sanat etkinliklerinden Ljubljana Grafik Sanatlar Bienali’nde sergilendi.

Pera Film’den yeni seçki

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Sinema ve Görüntü Programları, yaratıcı kısa kıssalarıyla tanınan İsrailli muharrir Etgar Keret’in sinemalarını Çarpıcı Gündelik Hayatlar başlıklı seçkiyle Türkiye’de birinci sefer izleyiciyle buluşturuyor.

Gerçek ve fantastik ögeleri bir ortaya getirmesiyle tanınan öykücü, sinemacı ve senarist Etgar Keret’in sinemalarından oluşan Çarpıcı Gündelik Hayatlar başlıklı program, Keret’in hikayelerinden uyarlanmış dizi ve sinemalarla, şahsen direktör koltuğuna oturduğu üretimleri bir ortaya getiriyor. Retrospektif niteliğindeki program, 11-31 Mayıs tarihleri ortasında hem Pera Müzesi oditoryumunda, hem de müzenin internet sitesi üzerinden fiyatsız izlenebilecek.

17 Mayıs’ta müzedeki gösterimin akabinde gerçekleştirilecek söyleşide izleyiciler Keret’le bir ortaya gelme fırsatı bulacak.

Bu hafta gösterilecek sinemalar:

17 Mayıs Salı

19.00 Denizanası (78’)

Jellyfish

20.30 Konuşma / Etgar Keret

18 Mayıs Çarşamba

19.00 Üstünkörü (40’) + Dışarıda (8’)

Skin Deep (40’) + Outside (8’)

20 Mayıs Cuma

20.00 Bilek Kesenler: Bir Aşk Kıssası (91’)

Wristcutters: A Love Story

21 Mayıs Cumartesi

15.00 Aracı (180’)

The Middleman

22 Mayıs Pazar

15.00 Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? (58’)

Etgar Keret: What Animal Are You?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.