Tabiplerden Bakan Koca’ya Halk Sıhhati Haftası yansısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Halk Sıhhati Haftası’na ve haftanın ana teması olan Kronik Hastalık Takibi’ne dikkat çekmek için #HalkSağlığıHaftası #KronikHastalıkTakibi etiketi açmasına aile doktorları “Birinci basamağı boğuyor, sonra Halk Sıhhati Haftası diyorsunuz” kelamlarıyla yansısı gösterdi.

Sağlık Bakanı’nın Twitter’de  #HalkSağlığıHaftası #KronikHastalıkTakibi etiketi açmasına birinci basamak tabipleri reaksiyon gösterdi. Toplum ve aile merkezli birinci basamak sıhhat hizmetinin vazgeçilmez ve bütünleyici kesimi olan doktorlar, ebe ve hemşirelerin yok sayıldığı bir yerde halk sıhhatinden kelam etmenin mümkün olmadığını lisana getirdi.

Aile tabipleri ismine karşılaşılan meseleleri sıralayan  Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Lideri Dr. Emrah Kırımlı Kırımlı, “Daha geçen hafta gözetici sıhhati yok sayan yönetmelik yazdınız. Günde 76 hasta bakın dediniz. İlçe sıhhat, toplum sağlığında  çalışanları, Aile Sıhhati Merkezleri’nde (ASM) ebe hemşireleri yok saydınız. Aşı karşılarına ses etmiyorsunuz. Çalışana ceza ihtar veriyorsunuz. Antibiyotik yazmadı diye tabibi şikayet eden olunca doktora ceza veriyorsunuz. Kanser tarama kitlerini aylarca yollamıyorsunuz. Raporlarla reçete tekrarları ile birinci basamağı boğuyor, sonra Halk Sıhhati Haftası diyorsunuz” dedi.

“AİLE PLANLAMASI VE ÜREME SIHHATİ GEREÇLERİNİ 3 YILDIR GÖNDERMİYORSUNUZ”

Kırımlı, halk sıhhati için büyük kıymet taşıyan ASM’ler yerine kent hastaneleri yapıldığını belirterek, şu tabirleri kullandı:

“ASM binaları yerine kent hastanesi yapıyorsunuz. Hami sıhhatin temelinde olan ebe hemşireleri yok sayıyorsunuz. Binlerce asistan takımı açıp ASM’leri boşaltıyorsunuz. Aile planlaması ve üreme sıhhati materyallerini 3 yıldır göndermiyorsunuz. ‘Anne sütü eğitimi verme sen hasta bak’ diyorsunuz.

Kronik hastalık değil, hastalık idaresi platformu kuruyorsunuz. Her adımınız daha çok hastalık, daha çok ilaç, daha çok tetkik, daha çok poliklinik üzerine. Tüm bunları yapıp Halk Sıhhati Haftası’nda niçin #KronikHastalıkTaramaveİzlemleri #HalkSağlığıHaftası diyorsunuz?”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.