Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’da bölüm temsilcileriyle görüştü

Çeşitli programları hasebiyle Ağrı’ya gelen Bakan Kirişci, İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde düzenlenen “Tarım Kesimi Temsilcileri Toplantısı”na katıldı.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Çiftçi Kayıt Sistemlerinde yapılacak yeniliklerin vatandaşlara değerli katkı sunacağı kanaatinde olduklarını söyledi.

Bakanlık bünyesinde 65 başlık ve 136 alt başlıktan oluşan desteklemeleri sadeleştirmeye başladıklarını tabir eden Kirişci, “Bu çerçevede de bilhassa üreticilerimizi yormadan, üreticilerimizi kendi bulundukları yerden vilayet ve ilçe müdürlüklerine getirmeden inşallah 1 Ekim prestijiyle bütün Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile ilgili süreçlerimizi e-devlet üzerinden yapıyor olacağız. Bu sizi zahmetten kurtarma ismine kıymetli bir gelişme olur inşallah.” dedi.

Kirişci, mazot ve gübre takviyelerinin ödemelerinin 6 ay önceye çekilmesinin avantajlarının her alanda görüleceğini aktardı.

Üretici ile alıcıyı bir ortaya getirme ismine atılan adımların farklı bir katma kıymet olacağına işaret eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Üretimle ilgili mevzuatı ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığında meclisimize sunabilecek duruma geldik. Bununla da yetinmedik, yürürlüğe girmesi için beklemeden 6 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla karar yayımlandı. Ağrı, malum hayvancılıkla ün yapmış bir kentimiz ve Ağrı’dan bir defa daha söz etmek isterim. Et ve Süt Kurumu kontratlı besi üretimi faaliyetlerinde bulunacak. Üreticilerimizle mukavele imzalayacak. Hem pazar hem alım fiyatı noktasında bu kontratlı besicilik üreticimize garanti imkanı sunacak. Beş yıl mühletle de asgariden kendi üretim planlamasını üreticimiz yapabilecek. Fiyat garantisi bu formda sağlanmış olacak.”Kirişci, Ağrı’da tarım sigortası yaptıranların oranlarının da düşük olduğunu, sayının artması gerektiğini hatırlattı.

Salonda bulunan bölüm temsilcilerine sigorta sayılarının Ağrı’ya yakışmadığını söyleyen Kirişci, don, sel yahut fırtına üzere birçok doğal afete karşı sigorta yaptırmaları istikametinde ihtarlarda bulundu.

Ağrı’ya yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Kirişci, “20 yılda 7,3 milyarlık ziraî dayanak ve yatırım takviyesi verdik. Hani bazen diyorlar ya ‘Ağrı’ya siz ne verdiniz?’ Bizim Ağrı’ya verdiğimiz bu manada son derece kıymetli. Ağrı’da 286 bin dekar alanda mera ıslah alan çalışmaları yapıldı. Son 20 yılda 254 milyon lira yem bitkileri takviyesi sağladık. Bu çerçevede de sahiden hayvancılığımıza da farklı bir gözle baktığınızı da belirtmek isterim.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.