THK kayyımına istifa daveti: Vazifesi sürdüremeyeceğiniz aşikardır

Türk Hava Kurumu’nun (THK) eski idaresi, “Görevinizi aksattınız. SGK hesaplara blokaj koydu” diyerek kayyım heyetini istifaya çağırdı. THK’nin bütün hesaplarına bloke konulduğu ve çalışanlarının maaşını dahi ödeyemeyecek duruma geldiği haberleri gündeme gelmişti.

THK, yaptığı açıklama ile haberleri doğrulamış lakin bayram öncesinde konulan blokenin kaldırıldığı duyurulmuştu. Kayyım heyeti, haberin ortadan geçen müddete karşın gündemin üst sıralarında yer kalması nedeniyle dün bir açıklama daha yayınladı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in aktardığına nazaran, THK Kayyum Heyeti tarafından yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında çıkan ‘THK’nın Hesaplarına Bloke’ başlıklı haberlerden ötürü açıklama yapma gereği doğmuştur: Bahse husus haberlerde yer alan sıkıntılar, THK Kayyum Heyetinin Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığı nezdinde yaptığı istişarelerle aşılmıştır. THK, bağlıları ve THK Üniversitesi hesaplarına SGK tarafından konulan rastgele bir bloke bulunmamaktadır” denildi.

‘GÖREVİNİZİ AKSATMIŞSINIZ’

Bloke kararının akabinde THK eski Merkez Denetleme Konseyi Üyesi Bayram Duman, açık mektup yayınladı. Duman şu sözlere yer verdi:

“Sn. THK Kayyum Heyetine açık mektup

Sizler THK’ya kanun gereği mahkeme tarafından belli müddetliğine ‘mevcudu korumak ve işleyişi sağlamak’ ismine atandınız. Misyonunuzun temelini, kamu kurumlarının THK’yı felce uğratacak tasarruflarını engellemek oluşturmalıydı. Zira sizler hem kamuda vazifelisiniz hem de kayyum olarak THK’da kamu vazifesi yürütüyorsunuz.

Açıklamanızdan da anlaşıldığı üzere kayyumluk vazifenizi aksatmış ve SGK’nın Kurum hesaplarına blokaj koymasına sebebiyet vermişsiniz.

‘SEÇİM YAPILMASININ ÖNÜNÜ AÇIN’

Bu durumda artık bu vazifesi sürdüremeyeceğiniz aşikardır. Lütfen hiç vakit geçirmeden istifa ediniz ve THK Büyük Genel Heyetinin fevkalâde toplanıp seçim yapmasının önünü açın.

Milletimizin güzide kurumu THK, sizlerin başaramadığı kendi süreçlerindeki sorunları kamu menfaatine çözüp sürdürülebilirliği sağlayacak idare takımlarına sahiptir.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.