TOGG, NFT Açık Artırmasını Erteledi: Zarar Edenler İsyan Etti

Türkiye, yerli otomobil üretme çabalarına devam ederken, ön sipariş hakkı için açıklamış olduğu NFT açık artırması programını, deprem felaketleri nedeniyle ertelediğini açıkladı. NFT’ler için AVAX alanlar zarara geçtiklerini belirterek isyan etti. Ortaya çıkan manzarayı ‘Jetpa Fadıl’ olarak anılan Fadıl Akgündüz’ün yıllar önce çıkaracağını iddia ettiği ‘İmza’ otomobili sürecine ya da Çiftlik Bank’a benzetenler görüldü.

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’un seri üretime geçmesi ve banttan inmesini bekleyenler var. Tanıtımlarda çok ilgi çeken TOGG için birçok kişi elinde avucunda ne varsa satışa çıkarmıştı. Sonrasında yenilikçi dijital bir satış anlayışı uygulanmaya karar verildi. Bundan sonrası uzun ama kısaltıyoruz.

5 Şubat’ta da TOGG dijital platform ‘Trumore’ üzerinden daha önce CEO Gürcan Karakaş’ın da açıkladığı şekilde, yarışma ya da kura yöntemiyle ön sipariş verme hakkı elde edeceklerdi. Karakaş, ‘Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özel olarak üreteceğimiz ve açık artırma ile satışa sunacağımız NFT (Nitelikli Fikri Tapu) koleksiyonu ise 2023 adet akıllı cihazın ön siparişine katılma hakkı ve sıralama önceliği sunacak’ demişti.

NFT’lerin alınması amacıyla tanıtımlar başladı. “TOGG’u nasıl alırız?”, “TOGG siparişini nereden vereceğiz?”, “Bana da yaz bir tane” denmesin diye birçok videolar, grafikler yayınlandı.

Fiyatlar belirlendi, AVAX’lar alındı derken,

5 Şubat gecesi dijital önsiparişler başladı ama ilgi çok yoğundu, sistem kilitlendi.

Derken, ‘İyileştirme çalışmalarımızı tamamladık. Trumore’a yeniden erişebilir, dijital varlık cüzdanınızı görüntüleyebilir, çekme ve yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. NFT açık artırması bugün 09.30’dan itibaren devam edecektir’ denildi.

Ancak Türkiye ertesi sabaha büyük bir yıkım ve acıyla uyandı. Kahramanmaraş merkezli depremlerde onbinlerce canımızı yitirdiğimiz günde, TOGG’dan yapılan açıklamada NFT’ açık artırmasının “ileri bir tarihe” ötelendiği belirtildi.

Öyle de oldu! İlk açıklama 1 ayı aşkın süre sonra 8 Mart’ta yapıldı. Açık artırmaların “ileri bir tarihte” yapılacağı, teslimat detaylarının da değiştiği belirtildi.

Ancak! 5 Şubat 2023 tarihinde 20,19-20,80 dolar seviyeleri aralığında hareket eden AVAX, bugün itibarıyla 15,36 seviyelerinde hareket ediyor.

Kabaca yaklaşık yüzde 25 erimiş durumda sipariş vermek isteyen kullanıcılar,

Bu durumu sosyal medyada gündeme taşımaz mıydı? Taşırdı elbet.

Hem de ne gündem olmak, resmen açıklamaya yorum yağdı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ı etkileyen mi ararsınız?

Zararını tazmin etmek isteyen mi?

Durumu Fadıl Akgündüz’ün Jetpa İmza otomobiline benzeten de oldu.

Çiftlikbank Tosuncuk ile bağlantı kuran da görüldü.

Herkesin sinirleri bu ekonomik ortamda gerilirken,

Belirsizliğin sürüyor olması ise ayrı bir sorun olarak göze çarptı.

?

Sizin TOGG önsiparişlerindeki gecikmeye dair düşünceleriniz nedir?

Yoksa siz de zararı tazmin etme peşinde olanlardan mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir