Türkiye Lisan ve Edebiyat Derneği Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı

Kağıthane’nin eski liselerinden biri olup bini aşkın öğrencisi bulunan Kağıthane Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Türkiye Lisan ve Edebiyat Derneği Genel Lideri Ekrem Fazilet, YK Üyeleri Şeyda Başer Eroğlu, Ahmet Yavuz Uşaklıoğlu ve Uygunluk Üretenler Derneği Lider Yardımcısı Hatice Uşaklıoğlu öncülüğünde “Türkiye Lisan ve Edebiyat Derneği Kütüphanesi” kuruldu.

Kütüphanenin kuruluşuna TDED Genel Lider Yardımcısı Orhan Albayrak, Üzeyir İlbak, Ömer Berkli ve TDED İdare Şurası Üyesi ve Medeniyet Okumaları Proje Koordinatörü İlhan Kurt da tam takviye verdi.

Kütüphanenin açılışına kuruluşa emek veren isimlerin yanı sıra Kâğıthane Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mahmut Serkan Sağbili, Kağıthane Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Aydın Yılmaz ve TDED YK Üyesi Faysal Atmaca da katıldı.

YARIN KİTAP VE BİLGİ İLE İNŞA EDİLECEK

Açılışa katılan TDED Genel Lider Yardımcısı Üzeyir İlbak, Ahmet Yavuz Uşaklıoğlu ve Hatice Uşaklıoğlu birer konuşma yaparak günümüzde okumanın niceliğinden çok niteliğinin değerli olduğuna dikkat çekti. Niyet dünyamızı inşa eden müelliflere ve onların külliyatına odaklanan okumaların gençler için daha yararlı olduğunu söz eden Üzeyir İlbak, geleceğimizi inşa eden jenerasyonlar yetiştirmenin ehemmiyetini vurguladı. “Okuma deneyimi tarihî bir miras birikimi temin eder. O miras bugünü yarın için inşa eder; zira yarın bugündür. Toplumsal medyanın an’dır, dünü bilmemektedir ve yarına kalmayacaktır. Yarın kitap ve bilgi ile inşa olacaktır.” diyen İlbak, bu inşa için okumanın ve bilmenin zaruret olduğunu belirtti.

Hatice Uşaklıoğlu, çocukluğundan itibaren okumanın, üniversite bitirerek kazanılan paralarla öğrenci okutmanın ve gençlerin kitap okuma imkânlarını çoğaltmanın gerekliliğini lisana getirdi. Ahmet Yavuz Uşaklıoğlu, insanın fıtrat olarak harikası hedeflese, okudukça mükemmelliğe yaklaşılabilse dahi harikalığı yakalayamayacağını belirterek, “Mükemmelik güzelliğin düşmanıdır” kelamını hatırlattı. İnsanın kusurlu hâlini kabul ederek yola koyulması gerektiğini belirten Uşaklıoğlu, “İnsan mükemmelliğe yaklaşamaz lakin mükemmele gerçek yol alabilir. Çok uygunlar üst üste gelerek harikası oluşturur. Kurduğumuz kütüphane üç binden fazla kitabın ve kullanışlılığının yanı sıra çok hoş levha ve tabloları içinde barındırıyor. Yani çok hoş bir yapı ortaya kondu. İnanıyorum ki bunun üzere daha birçok hoş iş bir ortaya gelerek ve üst üste konarak harika olana kavuşulacaktır” dedi.

Konuşmacılar yıllardır kütüphanesi olmayan bir okula bu türlü bir kütüphane kazandırmaktan duydukları memnunluğu lisana getirdiler.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.