Ünlü Analistler: Altın İçin Haftaya Bu Rakamları Bekleyin!

Cuma günü ABD’den şaşırtıcı derecede güçlü bir istihdam raporu geldi. Analistlere göre, bu nedenle Federal Rezerv Eylül’deki agresif sıkılaştırma döngüsünden dönmeyecek. Dolayısıyla, bu da kısa vadede altın fiyatına zarar verecek. Piyasalar, önümüzdeki hafta, merakla beklenen enflasyon rakamlarına odaklanılacak.

Frank Cholly: Fed’in agresif olacağı fikri, altına yardımcı olmadı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD ekonomisi, Temmuz ayında 250.000 olan beklentileri önemli ölçüde aşarak 528.000 istihdam ekledi. Altın ise, bu gelişmeye tepki olarak %1 değer kaybetti. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, verdiği bir demeçte, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bugünün istihdam rakamları şaşırttı. Fed’in faiz oranlarını yükseltmek konusunda agresif olabileceği fikri, altın fiyatlarına yardımcı olmadı.

Edward Moya: Altın burada sadece mücadele edecek

Geçen hafta, piyasada Fed’in yavaşlayan ekonomi nedeniyle aşırı oranlı faiz artırımlarından erken dönebileceğine dair büyük bir güven vardı. Ancak, OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, tüm bunların, özellikle güçlü istihdam raporuyla birlikte bu hafta değiştiğini söylüyor. Analist, şu yorumu yapıyor:

Bu bir oyun değiştirici. Fed’in dönebileceğine olan güven miktarı oldukça yüksekti. Hatta bazıları bunun Eylül gibi erken bir tarihte olmasını bekliyordu. Şimdi odak, Fed’in daha agresif olması gerekip gerekmediğine kayıyor. Önümüzdeki hafta faiz artırımı beklentileri destekleneceğinden altın burada sadece mücadele edecek.

“Altının yoluna devam etmesi zor olacak”

Edward Moya, piyasaların Fed beklentilerini yeniden fiyatlandırmasının, altın için zorlayıcı olduğuna dikkat çekiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu, özellikle altının 1.800 doların üzerine çıkmaya çalışıp bu hafta başarısız olmasının ardından geçerli. Altın, bunun üzerinde istikrar kazanmaya çalışacak gibi görünüyor. Altının yoluna devam etmesi zor olacak. Tek yönlü bir hareketle 1.700 dolardan 1.800 dolara çıktı. Burada biraz bitkin görünüyor.

Altın fiyatları için önemli teknik seviyeler

Ancak Edward Moya, altının Cuma günü geri çekilmesinin 1.700 dolara gerileyen önemli bir satış anlamına gelmediğini de sözlerine ekliyor. Analist, “1.750-1.770 dolar bölgesi altın için iyi bir destek seviyesi,” diyor.

Teknik açıdan Cholly, birçok alıcının 1.735-1.750 dolar seviyesinden geldiğini düşünüyor. Direnç tarafında, altının 1.800 doların üzerine çıkması kritik önem taşıyor. Bu da Cholly’nin daha fazla yükselişe geçtiği zamanı ifade ediyor. Analist, şu seviyelere işaret ediyor:

Oradaki destek nedeniyle tekrar 1.700 doları göreceğimizi sanmıyorum. Ancak, boğaların geri gelmesi için altının 1.800 doların üzerinde kapanması gerekiyor. Ve eğer altın 1.800-1.812 dolar seviyesinden bir kırılmayı başarabilirse, alım agresifleşecek. 1.850-75 dolara ulaşmakta herhangi bir sorun yaşamayacağız. Momentum burada devreye giriyor.

“Bu durum faizsiz altın için asla iyi değil!”

Bu arada, önümüzdeki hafta dikkatlerin çoğu ABD Temmuz enflasyon raporunda olacak. Ekonomistler, Haziran ayında %9,1’e hızlanan yıllık TÜFE’nin %8,7’ye geleceğini tahmin ediyor. Ekonomistlere göre, bu beklentilerin üzerindeki herhangi bir sürpriz altın için olumsuz olacaktır. Edward Moya, konuya ilişkin olarak şu görüşlerini açıklıyor:

Gelecek hafta her şey enflasyonla ilgili olacak. Fiyat baskıları inatla sıcak olabilir. Bu, Hazine faizlerinin daha da artabileceğini ve ABD dolarının önümüzdeki hafta iyi bir seyir izleyeceğini gösteriyor. Piyasalar burada, tahvil piyasasındaki satışların yoğunlaşabileceği konusunda gergin olacak. Bu da faizsiz altın için asla iyi değil.

Everett Millman: Herhangi bir iyi haber doları yükseltir

Bu arada analistler, enflasyonun beklenenden daha sıcak gelmesi durumunda, piyasaların Eylül ayında 75 baz puanlık bir artış öngöreceğini değerlendiriyor. Hatta 100 baz puanlık bir hareketle fiyatlamaya başlayacağı konusunda uyarıyor Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman verdiği bir demeçte, bu noktada herhangi bir olumlu makro haberin, Fed’in yanıt olarak ne yapacağına ilişkin beklentiler nedeniyle piyasa için kötü haber olduğunu söylüyor. Uzman, görüşlerini şu şekilde detaylandırıyor:

Ekonomi ne kadar güçlü görünürse, Fed’in faiz artırımlarında daha agresif olması o kadar serbest olur. Örneğin, işler zorlaşıyorsa, Fed, faiz artışlarını döndürmeye ve yavaşlatmaya, hatta duraklamaya daha meyilli olacaktır. Ancak, herhangi bir iyi ekonomik haber doları yükseltir.

Millman ayrıca, veri setlerinin takip eden aylarda sıklıkla revize edildiğini belirtiyor. Ayrıca, bunun Temmuz ayındaki güçlü istihdam rakamlarına ve hatta yaklaşan enflasyon rakamlarına da etkisi olabileceğini hatırlatıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.